ABECEDÁRIK (Daniel Hevier, Magdaléna Gurská) – recenzia

Väčšina Slovákov by si pri otázke o autoroch detských kníh spomenula asi na Daniela Heviera. Tento spisovateľ-nezmar bol povinným čítaním už vtedy, keď som bola dieťaťom ja. Doteraz chrlí knihu za knihou, spolu ich vydal vyše 60! ABeCeDárik síce nie je úplná novinka, prvýkrát vyšiel v roku 1995, ale v novom prepracovanom vydaní dostal krásnu modernú grafickú podobu.

A veľmi mu to pristane, lebo Hevierove básničky založené na vizuálnej podobe písmen si to priam pýtali:

B je brucháč bruchatý. Nezmestí sa do gatí.

S je skvelý saxofón. Hráva na ňom slávny slon.

J je jašteričkin chvost. Narástlo ho práve dosť.

G je glóbus guľatý rozdelený na štáty.

V recenziách často píšem, že kvalitné knihy sa rady od konkurencie odlíšia nejakou pridanou hodnotou. V tomto prípade autori na koniec knihy zaradili prstovú abecedu. Skvelý nápad, ako deťom priblížiť svet nepočujúcich. To, že žiadnych osobne nepoznáme, dcére nijako nebránilo v tom, aby sa všetky znaky z vlastnej iniciatívy naučila naspamäť.

C ako citrón

Ešte lepším bonusom sú krátke rozvíjajúce úlohy ku každému písmenu. Napríklad Medzi rozkrojenými citrónmi je iba jeden, ktorý má tvar písmena C. Ktorý to je? Na čo sa podobá písmeno I? Ak by boli niektoré z aktivít predsa len príliš zložité, je tu aj nápoveda. Pri jednej z úloh si dcéra s prekvapením uvedomila, že (takmer) všetky ženské mená sa končia na -a. Hevier sa vie nielen pohrať s jazykom, ale vie k rozmýšľaniu o jazyku priviesť aj deti. Najviac nás pobavila logopedická aktivita pri písmene R. Deťom sa odporúča trénovať túto hlásku na postupne sa zrýchľujúcom zvuku štartujúceho traktora TD. Pozdravujem našu vlastnú logopedičku 🙂 .

Ak sa niekomu aktivít máli, ďalšie nájde v príručke, ktorú vám z vydavateľstva ochotne pošlú mailom. V rámci projektu Analfabeta negramotná/Čítame s porozumením pripravuje tieto príručky Timotea Vráblová.

Najkrajšia slovenská kniha vo svojej kategórii

AbeCeDárik je podľa mňa určite najkrajšou slovenskou knihou o písmenách. Od známych viem, že za rok od vydania zaznamenal aj veľkú odozvu na školách i v škôlkach. Na tomto úspechu sa okrem značky Hevier podieľali najmä ilustrátorka Magdaléna Gurská a grafická dizajnérka Martina Rozinajová.

Krásne veľké jednoduché obrázky hýria sýtymi farbami, ale neodpútavajú pozornosť od textu. Jasne členené stránky nie sú preplnené, dýchajú. Všetko spolu ladí, všetko je presne tam, kde má byť. Takto vyzerá knižka, keď ju nadizajnuje Martina Rozinajová (okrem iného má leví podiel na obrovskom úspechu nádherných Hlbokomorských rozprávok).

Keď najkvalitnejšie projekty idú do koša

Za túto nádhernú Výtvarnú výchovu získala národnú cenu za dizajn. Čo sa ešte musí zmeniť, aby sa naše deti konečne mohli učiť z takýchto úžasných učebníc? V tomto smutnom rozhovore Martina Rozinajová vysvetľuje, prečo u nás vychádzajú neuveriteľne škaredé, chaotické a nekvalitné učebnice. Pre moje deti, odchované na tej najlepšej literatúre, bude nástup do školy veľký šok. Bojím sa, či v nich inštitúcie nezabijú úžasnú radosť z čítania, ktorú som v nich roky pestovala. Škoda. Talentovaných autorov máme.

Komu je kniha ABeCeDárik určená

Deťom od 4 – 5 rokov.

Máte ABeCeDárik doma? Ako sa vám páčil? Máte nejaké otázky? Napíšte mi komentár!


ABeCeDárik vyšiel v roku 2017 vo vydavateľstve TRIO Publishing. Má 64 strán a rozmer 210×210 mm. Ak vás táto recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

3 odpovede na „ABECEDÁRIK (Daniel Hevier, Magdaléna Gurská) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.