DETSKÉ KNIHY O POČASÍ

Z tohtotýždňovej témy Prečítaného leta – počasie – som mala trochu strach. Nakoniec som z poličiek povyberala takú kopu kníh, že som ju skoro nedokázala odniesť. Niečo z môjho výberu určite máte doma aj vy. Idem teda na to.

Anna. Príbeh o klíme a životnom prostredí

O Anne od Josteina Gaardera pre staršie deti som napísala článok pre web Prečítaného leta.

Dům za mlhou

Držte mi palce, aby som recenziu na túto fantastickú úlohovú knihu stihla napísať ešte tento týždeň. V každom prípade Vás táto učebnica kreslenia s (trochu pochmúrnym) príbehom zachráni aj pri ďalšej téme Prečítaného leta – schody.

In My Heart

Spojenie počasia a nálady nájdete aj v knihe In My Heart: keď je dievčatko smutné, cíti sa, akoby sa nad ňou vznášali tmavé mraky, a slzičky jej padajú ako dážď. Je dôležité učiť deti pomenovať vlastné pocity a s touto knižkou môžete začať už od dvoch rokov. Z veľkej diery v tvare srdca budú malé prstíčky vo vytržení :).

365 tučňáků

Celá planéta sa otepľuje šialeným tempom a tučniaky z Južného pólu sú ohrozené. Vtipný strýko Viktor sa rozhodne znásobiť ich šance na prežitie tak, že ich presťahuje na Severný pól. Každý deň dorazí do nič netušiacej rodiny zásielka s jedným tučniakom. Recenzia tejto parádnej knihy (s prvkami Hejného metódy:) ) tu.

365 tucnaku

Prieskumník oceánu. Tajomstvá hlbín

Klimatické zmeny neznamenajú len to, že je nám v lete príliš horúco. So zvýšenou teplotou sa nevedia vyrovnať napríklad koraly a hromadne blednú a vymierajú. Po tom, čo sme s deťmi čítali túto knihu, lepšie chápu, prečo nemôžu mať každú hračku, ktorú by chceli. Celkom vážne. Viac sa dočítate tu.

Zvieratá v ohrození (alebo ako môžeme pomôcť)

Ďalšia encyklopédia pre malých zoológov. Táto sa priamo zameriava na zvieratá, ktoré sú ohrozené zmenou klímy. Ešte sme ju nestihli prečítať, je to čerstvá novinka. Recenzia čoskoro.

Môj bláznivý obrázkový svet

Zo všetkého najviac ma na tejto knihe zaujal žáner – na pomedzí encyklopédie a čarbaníc na školskej lavici :). Spomínajú sa tu ročné obdobia aj s počasím, ktoré k nim patrí. Recenzia tu.

12 hodin s Oskarem

Prečo je o búrke tak málo detských kníh? Veď je to jedna z najmagickejších spomienok z detstva. Doteraz milujem letné búrky! Jedna sa preženie aj Oskarovým sídliskom. Recenziu pokračovania tejto veľmi úspešnej úlohovej knihy s príbehom nájdete tu.

Ptáček a lev

Táto kniha sa krúti okolo počasia od začiatku do konca. Ak by som mala vybrať jednu knižku, kde je počasie hlavným hýbateľom deja, bola by to táto. Recenzia tu.

Pravidla léta

Toto je podľa mňa najlepšia detská kniha, akú som držala v rukách. A k prázdninám i tejto téme sa hodí dokonale. Pole má farbu leta, tiene sú ostré ako na Dalího obrazoch – ako na najprudšom letnom slnku. Táto kniha obsahuje esenciu leta :). Pozor! V závere sa počasie prudko zmení!

 

Řeka

Do tretice jedna labyrintovka. Séria akvarelov o živote na rieke. Možno ešte výstižnejší opis by bol takýto: podrobná štúdia, ako akvarelom zachytiť rôzne skupenstvá a podoby vody vrátane hmly, snehu a dažďa :). Recenzia tu.

Mimi a Líza 1 a 2

Počasie môže byť aj vanilkové. Prečítajte/pozrite si Vanilkový deň z dvojky alebo Kam zmizol tieň o neznesiteľnej horúčave z jednotky.

50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety

Počasie a obsah nášho odpadkového koša spolu súvisia viac, ako by nám bolo milé. Tínedžerka Sophie Javna má plán. Ponúka 50 malých krôčikov k veľkým zmenám. Nie sú to krkolomné úlohy, mnohé z nich už určite robíte. Návody sú podrobné, zdôvodnenia presvedčivé. Vďaka parádnym ilustráciám knižka baví aj malé deti (odskúšané). Bonus: keď radí rovesníčka, nie je to poučovanie :). Kúpite tu.

Na horách v Závejove/Lyžníci z Plískanic

Prašan alebo zľadovatelý sneh? Lyžiari potrebujú vedieť veľmi presne, aké je počasie. V lete síce túto knihu často nevyťahujeme, ale pri téme počasie si treba zaspomínať aj na zimné aktivity :).

Brum, čiže medveď

Brum, čiže medveď

Medvěd, který nebyl

A tu sú ďalšie dve knižky, kde hrá zimné počasie dôležitú úlohu. Medvede v zime spia, to vie každé dieťa. Jedine, že by sa im nechcelo (Brum, čiže medveď, recenzia tu) alebo že by ich niekto presvedčil, že musia pracovať v továrni (Medvěd, který nebyl, recenzia tu).

Svět naruby

Slon, lev, tiger, žirafa – je tu celá africká savana. Ibaže na snehu! V tejto vtipnej knihe je všetko naopak.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „DETSKÉ KNIHY O POČASÍ“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.