The Land of Nod

DETSKÉ KNIHY O SPÁNKU

Pri tejto téme nebude trpieť naozaj nikto, dá sa k nej čítať náučná, nonsensová alebo fantasy literatúra, poučné knižky o detskom strachu aj chutnučké príbehy o spiacich zvieratkách.

TODDLER PUNK

Nebudem šíriť hejt, keď niekto chce počúvať Spievankovo, Jaroša, Fíhu alebo ich klony, nech počúva. Ale dá sa to aj inak. V Monokli nedávno vyšlo CD s hudbou, ktorú dospelí pustia deťom celkom dobrovoľne. Keď sa spoja také mená ako Monika Kompaníková (texty pesničiek plus príbehy, ktoré ich prepájajú), Oliver Rehák a hudobníci zo skupín Diego a Billy Barman plus hostia Juraj Benetin, Dorota Nvotová, Michal Kaščák, nemôže to dopadnúť zle. K cédéčku si určite kúpte aj knihu minipríbehov zo života bežnej rodiny. Nemohla chýbať ani téma spánku, lebo ktoré dieťa by sa nebálo tmy. Viac sa dozviete tu alebo z mojej chystanej recenzie, lebo už aj u nás si všetci pospevujeme Čo robí Ťulino, čo robí Ťulino? :)

VEĽKÁ KNIHA TMY

Keď sme asi pred rokom dlho do noci pozorovali zatmenie mesiaca, dcéra objavila nový svet: v noci nejdú celkom všetci spať a v nočných uliciach sa deje veľa zaujímavého! Krásna Veľká kniha tmy je presne o tom. Viac tu.

LIEK PRE VĹČIKA

Ani Vĺčik z tejto autorskej knihy Daniely Olejníkovej nespí. Nemôže, trápi ho depresia. Kto by čakal, že detská kniha o tejto téme sa vypredá tak rýchlo. Skúste ju ešte pohľadať v knižniciach. Recenziu, jednu z prvých na tomto blogu, nájdete tu.

LEONARDO, KOCÚR Z ULICE

Podstatne veselšia je kniha príbehov o Leonardovi s parádnymi ilustráciami Martiny Matlovičovej. Kocúr pána Uličianskeho si na spánok vyberá tie najnepravdepodobnejšie miesta (topánka, vrece na odpadky), takže po ňom bolo takmer vyhlásené už aj policajné pátranie (recenzia tu)!

BRUM, ČIŽE MEDVEĎ 

MEDVĚD, KTERÝ NEBYL 

Jeden spať nechce, ale musí, druhý chce, ale nemôže, lebo ho nútia pracovať v továrni. Recenzie tu a tu.

ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV

A-KO-ŽE. LESANKIN FANTASTICKÝ SVET

CHLAPEC S OČAMI AKO HVIEZDY

CELKOM AKO SEN

Všetky tieto knihy majú spoločné bláznivé príbehy orámcované spánkom. O A-KO-ŽE som písala tu, o Chlapcovi s očami ako hviezdy tu.

THE LAND OF NOD

Slávna báseň Roberta Luisa Stevensona dostala v tejto knižke nádherné ilustrácie – je to zážitok. Viac o knižke napíšem v samostatnej recenzii. Kúpite tu.

OLIVIA AND THE FAIRY PRINCESSES

I think I‘m having an identity crisis,” vyhlási hlavná hrdinka. Tak sa začína táto kniha, ktorú sme pred časom čítali každý deň. Olivia je stále náš miláčik a tento diel je jeden z najvydarenejších. Prasiatko Olivia nechápe, prečo chcú byť všetky dievčatá princeznami. Ona si napríklad na Halloween oblečie radšej masku prasaťa bradavičnatého: „It was very effective.“ A prečo chcú byť všetky ružovými princeznami, keď je toľko alternatív. Existujú predsa aj čínske, indické, thajské, africké princezné. Olivii nad posteľou nevisí žiadny plagát z disneyoviek, ale fotka Marthy Graham :). Séria obrázkových kníh od Iana Falconnera je tisíckrát lepšia ako animovaná adaptácia (kde sa všetky intelektuálske vtipy vytratili), škoda, že Albatros nevydal viac ako dva preklady.

Spánok sa v tomto diele rieši v podstate celý čas, lebo Olivia, namiesto toho, aby sa chystala do postele, premýšľa o svojej vysnívanej identite. Nakoniec ju objaví, ale vtipné rozuzlenie určite prezrádzať nechcem!

THE NIGHT GARDENER

Sladké ako sirup, ale dobré :). Bratia Fanovci (nedávno im vyšiel slovenský preklad Medzi nebom a morom) majú talent tvoriť také knižky, ktoré zaujmú všetkých. Nostalgické retro ilustrácie ladia s motívom záhadného záhradníka, ktorý po nociach obstriháva stromy v meste do nádherných tvarov a tým zmení život jeho obyvateľom a najmä jednému malému chlapcovi. Keby naši starí rodičia vedeli dobre po anglicky, určite by vnúčatám najradšej čítali práve túto knihu.

THE GREAT SNORTLE HUNT

Obrázková knižka od Claire Freedman (Aliens Love Underpants) a Kate Hindley (v Enigme jej vyšla knižka Musíš si priniesť klobúk) je o spánku veľkého strašidla (z ktorého sa, samozrejme, vykľuje veľký dobráčisko) a hlavne o tom, čo robia tí, ktorí od strachu nemôžu spať :). Ako veľa anglických knižiek, aj táto je postavená na rytme a rýmoch, takže voľne preložená do slovenčiny stráca veľa zo svojho šarmu. Ale ak vaše deti rozumejú po anglicky, potom si ju možno obľúbite.

NUIT DE RÊVE

Doma máme aj tento nádherný zošítok od Laurenta Moreaua (o inej jeho knihe som písala tu) o tom, ako si dievčatko zakomponuje do sna všetko, čo ju obklopuje. Stolička pri posteli sa premení na cválajúce zviera, ožijú aj tapety, hračky, rastliny… Celá izba sa zmení na divokú džungľu. Kniha je síce vo francúzštine, ale je takmer bez slov (okrem dvoch viet), takže odporúčam všetkým, ktorí ocenia kvalitné ilustrácie.

Nuit de reve

DIEŤA NA VÝMENU

Prečo som túto knihu pre tínedžerov od známej Christine Nöstlinger zaradila práve do témy na tento týždeň, si môžete prečítať na webe Prečítaného leta.

SVĚT NARUBY

Táto kniha je bez slov, ale deti ju zaručene bez komentára nenechajú! Takže keď sa vám večer pred spaním nechce čítať, Svět naruby vás odbremení. Spánok je zastúpený v podobe netopierov, ktorí spia postojačky. V tejto knihe je všetko naopak!

Dýchaj ako macko

DÝCHAJ AKO MACKO

Ak sa trochu odpútate od zadanej témy, môžete sa s deťmi porozprávať aj o iných spôsoboch relaxácie, ktoré sú veľmi blízke spánku. Naučte ich meditovať s touto farebnou knižkou s naozaj premyslene napísanými návodmi.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.