Dům za mlhou. Kniha, do které se musí kreslit

DŮM ZA MLHOU. KNIHA, DO KTERÉ SE MUSÍ KRESLIT! (Ester Stará, Milan Starý) – recenzia

Ja viem kresliť len…

U nás doma sa kreslia len tri skupiny obrázkov: princezné, rodinné portréty a dinosaury (plus sem-tam nejaké zvieratko). Deti sa často samy vytrénujú len v niektorých oblastiach a potom odmietajú kresliť všetko ostatné, pretože to „nevedia“. Ak ich trochu nenakopneme, tak v tomto omyle „ja viem kresliť len“ budú žiť aj v dospelosti. Knižiek s bláznivými dokresľovacími (doodle) úlohami je už dosť, ale žiadna iná neprinútila naše staršie dieťa (6 r.) kresliť také veci ako štruktúru dreva, povrch kameňov či knižiek. Alebo dokonca vrásky, chĺpky a žilky na ruke starého pána! Takto nenápadne autori nabádajú deti, aby si všímali detaily okolo seba. Vyskúšali alebo zopakovali sme si aj nové techniky, napríklad frotáž. Keď sa naše dieťa naučilo z knižky tieňovať, vedela som, že na blog zavesím oslavnú recenziu.

Multifunkčná guma na gumovanie

Kombinácia Ester Stará, Milan Starý a vydavateľstvo 65. pole nemôže dopadnúť zle (prečítajte si moje staršie recenzie tu a tu). A v tomto prípade boli moje očakávania extra vysoké. Veď tento nenápadný zošítok sa prekladal hneď do niekoľkých jazykov. Ako bonus k nemu dostanete sadu obyčajných ceruziek rôznej tvrdosti. A dve gumy k tomu, z toho jedna z prírodného kaučuku (tú moji plastelínoví maniaci hneď zrecyklovali na plastelínu).

Dům za mlhou

Ako treba ísť na deti

Túto knižku som si predstavovala ako príručku výtvarnej výchovy s príbehom. Očakávala som, že tu bude množstvo inštrukcií, ako kresliť, ako presne používať jednotlivé techniky, čakala som možno nejakú kapitolku o perspektíve, tieňovaní… Ale autori na to išli úplne inak. V popredí je príbeh, aby zošit deti naozaj bavil. Jednotlivé techniky a pravidlá kresby tvorcovia deťom nevnucujú, skôr ich nechali objavovať vlastným tempom. Zato je tu množstvo skrytých inštrukcií, ktoré sa ukrývajú v obrázkoch. Napríklad nápad s vyfrotážovanou čokoládou ako dverami, ktorý som odporúčala pre čokoládový týždeň prečítaného leta, sa tu nespomína, len mi prišiel na um pri pohľade na obálku.

Dům za mlhou odetskychknihach.sk

Dům za mlhou veľmi nepoučuje, len nenápadne vedie deti k tomu, aby si všímali rôzne detaily. Keď majú vyfarbovať torty, ich valcovité kontúry sú tak jasne naznačené, že si ich nemôžu nevšimnúť. Priam sa ponúkajú, aby ich dieťa obtiahlo a naučilo sa tak kresliť valce. Treba mu však dať takéto maličké usmernenie. Preto odporúčam, aby ste deti nenechali pracovať so zošitom bez dozoru. Preleteli by ním a množstvo fantastických detailov by im uniklo. Stačilo, aby som dcére ukázala, ako tieňuje alebo vyfarbuje jednofarebné plochy ilustrátor v knižke, a jej kreslenie hneď poskočilo z úrovne škôlkárskych čarbaníc na celkom iný level.

Aj ilustrátor prechádza za okraj

V skratke, dieťaťu treba ukázať, aby sa učilo pozorovaním od druhých. Takéto banálne poučenie, a predsa funguje tak skvele. A to hlavne vďaka tomu, že ilustrácie Milana Starého schválne nie sú „nedostižne krásne“ prebrali estetiku detskej kresby (aj s prechádzaním za okraj 🙂 ). Vydavateľstvu sa podarilo docieliť efekt, akoby celý zošit kreslilo nejaké dieťa a o to ochotnejšie sa váš potomok pridá k jeho dokončeniu.

Dům za mlhou odetskychknihach.sk

Všetko je dokonale premyslené do posledného detailu. Ani výber papiera nie je náhodný – je tvrdý ako školský výkres. Je to fantastická práca celého tímu. Aj preto bol zošit nominovaný na prestížnu cenu Zlatá stuha.

Príbeh Prázdneho pána

Prečo je Dům za mlhou taký medzinárodne úspešný? Pretože autori dokázali spojiť originálne výtvarné zadania do príbehu. Literárny skvost by ste v ňom nehľadali, ale dej je celkom napínavý. Takže snaha zistiť, ako to dopadne, ženie malých kresličov vpred. Na začiatku je hmla biela ako mlieko (súvislosť s tohtotýždňovou témou Prečítaného leta). Je taká hustá, že malá Anežka s kamarátom Tomášom sa po nej vydajú do neznáma. Ocitnú sa v neznámom starom dome plnom čudesných postáv. Všetci sa boja neznámeho Prázdneho pána. Keď sa s ním Anežka a Tomáš nakoniec stretnú, presvedčia ho (spolu s čitateľom), že na svete je veľa dôvodov pre radosť.

Dům za mlhou odetskychknihach.sk

Čo znamenajú značky na ceruzkách

Keďže ku knižke dostanete aj ceruzky a gumy so značkou Hardmuth, predpokladám, že sa táto firma zapojila aj finančne. Posledná strana je venovaná sponzorovi. Takúto povinnú jazdu som ani nemala v pláne čítať, ale nakoniec ma zaujala aj tá. Dozvedela som sa, že medzinárodná klasifikácia tvrdosti ceruziek vychádza z označenia, ktoré zaviedla táto firma. H na ceruzkách neznamená HARD, ako som si myslela, ale HARDMUTH! B je skratka pre Budějovice a F je odvodené od mena Franza Hardmutha.

Komu je sada Dům za mlhou. Kniha, do které se musí kreslit určená

Bolo by asi zbytočné dávať tento vzácny zošit príliš malým deťom, ktoré by ho len počarbali, preto odporúčam najskôr od päť rokov. Horná hranica – kým deti baví kreslenie.

Dům za mlhou odetskychknihach.sk

Bonus

Ak sa zapájate do projektu Prečítané leto, tak knižku využijete aj pri budúcotýždňovej téme schody. A ak ju stihnete dokončiť do 9. septembra, môžete sa prihlásiť aj do súťaže vydavateľstva 65. pole o ich nádherné knižky. Výber tých najlepších ilustrácií bude visieť v Šanghaji! Zošit totiž vychádza aj v čínštine. Viac info nájdete na mojej FB stránke.


Set Dům za mlhou. Kniha, do které se musí kreslit! + sada tužek vydalo v roku 2019 (druhé vydanie) vydavateľstvo 65. pole. Má 62 strán a rozmer 211 x 261 mm. Vytlačili tlačiarne KOOH-I-NOOR HARDMUTH České Budějovice. Kúpite tu.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľa. Ďakujem mu aj za recenzný výtlačok.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.