A je to tu! Kaz na zuboch, najhoršia nočná mora všetkých rodičov. Ako poctivá mama som urobila veľkú predprípravu, kúpila som pravé zubárske zrkadielko, hračkársku hlavu s plastelínovými zubami a zubárskym náčiním sme doma už mali. Vŕtanie sme dokonca trénovali s hadičkou (odsávačkou slín) a originál zvukmi zubárskych prístrojov (dental drill sound, ak by ste potrebovali :)). Youtube má pochopenie pre takých šialencov, ako som ja. Nepomohlo nič, štuplíček sa zaťal. V šiestich rôznych ambulanciách.
Vyskúšali sme všetky rady:
-
chodiť na preventívky odmalička, aby si dieťa zvyklo na prostredie
-
sľúbiť lákavú odmenu
-
držať dieťa na rukách, hladkať a prihovárať sa mu počas zákroku
-
odpútať pozornosť rozprávkami
-
dať mu do ruky zrkadlo (aby mohlo sledovať, čo mu zubár v ústach robí)
-
zavrieť oči (ak mu vadí silné svetlo)
-
zubárka dokonca ponúkla na výber dva páry slnečných okuliarov.
Keď som už na internete pátrala, ako na deti vplýva rajský plyn, natrafila som na túto radu: upokojte dieťa hlbokým dýchaním do brucha. Vtedy som pochopila, že potrebujem knihu Dýchaj ako macko.
Nie, odkedy ju máme, nešlo všetko ako po masle a dieťa si nedalo s úsmevom polhodinu vŕtať do zuba. Popravde, knižka túto nadprácu neurobí za vás. Moje deti ju berú ako hru: hrajú sa na spiacich a odfukujúcich mackov, predstavujú si, že fúkajú horúcu čokoládu, ovoniavajú kvetinku. Jednotlivé aktivity sú dobrým návodom, ako sa upokojiť a zrelaxovať, ale na to, aby sa deti naozaj zahĺbili do seba (a potajomky si neodchlipkávali z virtuálnej čokolády 🙂 ), zhlboka sa nadychovali, začali vnímať svoj dych i telo a sústredili sa na svoje myšlienky, na to musíte dohliadnuť vy. Nie je to však nemožné a ak sa vám to podarí, vyhrali ste pre svojich potomkov lotériu.
My tam ešte nie sme. Ale sme na dobrej ceste: deti si túto knižku celkom obľúbili na večerné čítanie. Môj plán: každý deň pred spaním z nej prečítať aspoň jedno cvičenie. A možno z nich raz naozaj vyrastú vyrovnaní jogíni :).
Babka s dedkom neboli zenbudhisti
Žasnem nad tým, ako sa každý rok vynorí nový zaručený návod na šťastný život: hygge, konmari metóda, niksen. A pritom je to v podstate jednoduché: vedieť občas vypnúť, vnímať svoje telo a pocity a zhlboka dýchať. Môžete to nazvať zenbudhizmus, meditácia alebo akokoľvek, ale ja si pri tom vždy predstavím svojich starých rodičov, ako si po ťažkom dni len tak sadli pred dom a oddychovali.
Joga pre deti – oxymoron
Nie som odborníčka na túto tému, ale v zdanlivo jednoduchých hrách v knihe Dýchaj ako macko som spoznala niekoľko známych jogových prvkov. Napríklad mierne pozmenenú posvätnú slabiku OM (deti si majú predstaviť, ako chutí spomínaná čokoláda a povedať hmmm), trenie dlaní o seba (napodobňovanie zvuku vetra) a klasické cvičenia ako krúženie plecami, naťahovanie krku do strán, mačka. Návody sú maximálne child-friendly. Žiadne teoretické úvody, žiadne šermovanie pojmami ako asány, žiadne poúčania typu: Ak budeš robiť toto, tak budeš zdravý… Autorka veľmi dobre vie, že na malé potvory nič z toho nefunguje. A ide na to celkom inak. Deti sa vlastne len hrajú na zvieratká, preto inštrukcie ochotne plnia. Či aj presne, to je už druhá vec. 🙂
Zbav sa mrzutosti
„Dokážeš urobiť zamračený výraz tváre? Stavím sa, že áno. Tak teraz sa poriadne zamrač!
Možno sa dnes cítiš trochu smutne alebo nahnevane.
Ak áno, urob smutnú alebo nahnevanú tvár.
Teraz sa poriadne zhlboka nadýchni a všetky zlé pocity odfúkni preč!
Zopakuj to pre istotu ešte raz, keby náhodou všetky zlé pocity neodišli…
Poriadne zhlboka sa nadýchni a všetky zlé pocity odfúkni!
Seď vzpriamene. Skús sa trošku pousmiať…
Znova sa zhlboka nadýchni a potom všetko negatívne vyfúkni!“
Ilustrácie nie sú práve moja šálka kávy, ale kvôli nim som knihu ani neobjednávala. Čím však rozhodne zaujmú, je nápadná farebnosť. Obrázky sú ladené do určitých tónov, takže ako bonus dostanete aj terapiu farbami :). A musím uznať, že ilustrácie veľmi dobre dopĺňajú text a samy sú návodom, ako vykonávať opisované cvičenia. Zároveň nie sú prepchaté detailmi – učia sústrediť sa na jednu vec.
Kde je tvoj dych?
„Posaď sa rovno, trošku zatras telom a potom sa už ani nepohni.
Zhlboka sa nadýchni a vydýchni. Pokračuj dlhými nádychmi a výdychmi.
Mysli na to, kde vo svojom tele cítiš prúdiť vzduch.
Cítiš ho v nose alebo v ústach?
V hrudi alebo v bruchu? Alebo nebodaj v malíčku na nohe?
V mysli nasleduj vzduch, ako vchádza do tvojho tela, keď sa nadýchneš, a ako odchádza, keď vydýchneš.
Nádych a výdych.
Nádych a výdych. Kde teraz cítiš vzduch?
Ešte raz sa zhlboka nadýchni a pomaly vydýchni.“
Komu je kniha Dýchaj ako macko určená
Fragment odporúča od štyroch rokov, ale podľa mňa by väčšinu aktivít mohli zvládnuť aj o rok mladší drobci.
Kniha Dýchaj ako macko vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Fragment (Albatrosmedia). Má 96 strán a rozmer 200×240 mm . Vytlačili tlačiarne Neografia, Martin. Knihu si môžete kúpiť na stránke Albatrosu.
Jedna odpoveď na „DÝCHAJ AKO MACKO / DÝCHEJ JAKO MEDVÍDEK (Kira Willey, Anni Betts) – recenzia“