LEONARDO, KOCÚR Z ULICE (Ján Uličiansky) – recenzia

Armagedon u Uličianskeho

Kto si nikdy nepomyslel, že keby spísal všetky šarapaty, čo vyviedli jeho deti alebo domáce zvieratá, bola by to najvtipnejšia kniha všetkých čias. Ján Uličiansky to urobil, napísal knihu Leonardo, kocúr z ulice a získal za to najvyššie ocenenie v našej domácnosti. Jeho kniha si niekoľko mesiacov držala status najobľúbenejšej knižky. Keď sme ju niekomu požičali, dcéra sa každý týždeň pýtala, kedy nám ju vrátia. Je to určite najvtipnejšia detská kniha od slovenského autora, akú sme spolu čítali. Čítať o zlých hrdinoch, ktorí sú na konci potrestaní, je nuda. Oveľa väčšia zábava je čítať o postavách, ktoré síce napáchajú poriadnu galibu, ale potrestané byť nemôžu. Veď kto by už trestal malého hravého kocúrika. Preto sú u nás doma mimoriadne obľúbené nemehlá typu Pat a Mat, zvedavý George a Leonardo. Myslím si, že každé dieťa sa občas cíti ako malý patamat, a preto si veľmi rado prečíta o tom, že aj iní občas vyvedú niečo zakázané. A Leonardo každý deň spácha hotový armagedon. Ale jeho pán alebo skôr kamarát sa naňho kvôli roztrhanej záclone, dodriapanému kreslu alebo špagetám na hlave nehnevá. Ján Uličiansky o ňom rozpráva s takou láskou, že je jasné, že kniha je silne autobiografická. Napríklad dojímavá kapitola o tom, ako mu Leonardo pomohol uzdraviť sa alebo kapitola o Vianociach.

Najkrajšia a najlepšia kniha zimy 2013

Spojením skvelého autora a rovnako skvelej ilustrátorky vznikne dvojnásobne skvelá knižka. Ako sme si už u Martiny Matlovičovej zvykli, jej ilustrácie nie sú len doplnkom k textu, ale žijú si tak trochu vlastným životom. K príbehu pridávajú ďalšie detaily; ilustrátorka si dokonca dovolila pridať vlastné dialógy a skvelý humor. Takže dcéra každú chvíľu prerušovala čítanie a pýtala sa, čo je na nich napísané alebo čo zobrazujú. Obrázky často prezradili pointu skôr, ako sme sa k nej dočítali. A tak sa dcéra smiala dvakrát, na obrázkoch aj na texte. Ilustrácií, vrátane miniobrázkov pod textom, nad textom, vedľa textu, pomedzi text, je tu naozaj mnoho. A je dobre, že vydavateľstvo dalo M. Matlovičovej taký veľký priestor, je to slovenská ilustrátorská špička.

Komu je kniha Leonardo, kocúr z ulice určená?

Vydavateľstvo udáva vek 5 – 9, ale ak preskočíte alebo vysvetlíte niekedy trochu ťažkopádne mačacie príslovia/porekadlá, určite ju môžete čítať všetkým deťom, ktoré sú schopné vnímať príbeh, teda asi od troch rokov. U nás doma sme túto knihu s veľkým úspechom čítali dlho pred štvrtými narodeninami.

Bonus

Táto kniha je súčasťou série Čítame s porozumením, takže vám k nej pribalia/mailom pošlú aj minizošit s kontrolnými otázkami pre dieťa, aby ste si overili/aby si dieťa samo overilo, či správne pochopilo text. Skvelá vec!

 

Kniha Leonardo, kocúr z ulice vyšla v roku 2013 vo vydavateľstve Trio Publishing. Má 46 strán a rozmer 215×215 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

8 odpovedí na „LEONARDO, KOCÚR Z ULICE (Ján Uličiansky) – recenzia“

  1. S potešením sme si prečítali recenziu i našom Leonardovi. Odvtedy, ako v roku 2013 vyšiel, si získal mnohé detské srdcia a tešíme sa, že recenzentkine deti medzi ne patria. Už nejaké dva roky sme evidovali, že Leonardo zmizol z pultov kníhkupectiev, a keď sa minula posledná kniha v našom vydavateľstve a záujem neochabol, rozhodli sme sa knihu v roku 2018 vydať v druhom vydaní. Medzitým deti, ktoré s nadšením čítali prvé vydanie, trošku povyrástli a nastúpili ďalšie v Leonardovej vekovej skupine. Veríme, že nezbedný kocúrik plný lásky si získa aj ich srdcia. A ešte novinka: v roku 2018 udelilo MŠ Leonardovi doložku doplnkovej učebnej pomôcky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.