TOUCH AND FEEL MAZES – DOTYKOVÉ BLUDISKÁ (Junko Murayama) – recenzia

Odkedy sa našou domácnosťou prehnala vlna Mimy a Lízy (mali sme všetko – knižky, DVDčka aj krásny úlohový zošit), naša predškoláčka nám občas spontánne dáva otázky, ako sa nevidiaci orientujú vo svete, ako varia, ako sa hrajú Ubongo a iné hry. Braillove písmo na krabičkách od liekov sa nikdy nezaobíde bez komentára. Mimi a Líza je jednoducho fenomén, vďaka ktorému sa dokázala vcítiť do kože slepého dievčatka. Preto som si myslela, že ju zaujme aj kniha Touch and Feel Mazes, Dotykové bludiská (v japonskom origináli Sawaru Meiro). Navyše, okrem skvelého hmatového pexesa Memonik, o ktorom snívam, odkedy som ho videla v galérii Satelit, detské hry a knižky hmat vôbec nerozvíjajú. Pritom deti milujú hmatové podnety. Svet detských zmyslov je úplne iný ako u dospelých a deti si poriadne užívajú aj takú maličkosť ako sú výčnelky alebo kontrast drsnejších a hladkých plôch na stránkach knihy. Hmatové leporelá pre bábätká mali u nás doma obrovský úspech, napríklad toto, ale bábätkovské časy už máme za sebou a dotykové leporelá už naše detváky nudia. Okrem Touch and Feel Mazes nepoznám žiadnu inú knihu, ktorá by prvoplánovo rozvíjala hmat takým spôsobom, aby to bavilo aj väčšie deti.

Sediaca žena s mačkou. Naša 5-ročná sochárka sa s plastelínou vydrží hrať celé hodiny. Aj dotykové bludiská jej išli lepšie ako mne.

 

Princíp aktivity je jednoduchý. Na každej strane je jedno farebné bludisko, začiatok označuje trojuholník, koniec kruh. Cestičky sú vyznačené vyčnievajúcimi bodkami.

Komu je kniha Touch and Feel Mazes určená

Nevidiacim (na obálke je krátky text v Braillovom písme) a všetkým, ktorých zaujíma, ako títo ľudia vnímajú svet. A tým, ktorí si chcú precvičiť zanedbávaný zmysel – hmat. Že je naozaj zanedbaný sa potvrdilo aj v mojom prípade. So zavretými očami úlohy v knihe ani nedokážem vyriešiť. Našťastie 5-ročná dcéra má väčšiu trpezlivosť a zvládla to. Zatiaľ tie jednoduchšie bludiská na prvých stranách, ale časom sa, dúfam, vytrénuje aj na zložitejšie bludiská na posledných stranách knihy. Takže nedajte sa pomýliť leporelovou formou, vyriešiť tieto úlohy je poriadne ťažké!

Bonus

Ak sa ako kuriozitu chcete naučiť niečo z Braillovho písma, môžete začať číslicami – stránky v knihe sú číslované aj braillovkou.

 

Kniha vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Knock Knock. Má 12 strán a rozmer 210×251 mm.

Ak vás zaujala táto recenzia, knihu Touch and Feel Mazes si môžete kúpiť tu (doručenie zadarmo).

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

2 odpovede na „TOUCH AND FEEL MAZES – DOTYKOVÉ BLUDISKÁ (Junko Murayama) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.