VEĽKÝ VIANOČNÝ SPRIEVODCA DETSKÝMI KNIHAMI

Keď je viac Slovákov na Mariahilferstraße ako v celom Kežmarku, znamená to len jedno – Vianoce sú za rohom. Pre stresujúcich rodičov, tety, ujov, starých rodičov a rodinných známych som pripravila pomôcku, ako vybrať ten najlepší darček – kvalitnú a vhodnú knihu. Ako som robila tento zoznam? Do výberu som zaradila len tie knihy, ktoré nie sú momentálne vypredané. Inak by v ňom mali prominentné miesto Gréta, Leotolda aj Knižka o pocitoch. Možno ich ešte v nejakom zabudnutom kníhkupectve nájdete :). Sú tu v prvom rade knihy, o ktorých som písala na svojom blogu odetskychknihach.sk. Keďže nestíham publikovať recenzie na všetko, čo si zaslúži pozornosť, pridala som aj iné tituly, za ktoré dám ruku do ohňa, občas s krátkym komentárom. Tipy sú rozdelené podľa veku. Kde je delenie chlapčenské-dievčenské? Nevidím dôvod, prečo by dievčatá nemali čítať napríklad o vesmíre a chlapci o medziľudských vzťahoch, preto tu takéto kategórie nenájdete. Prečo sú tu knihy len pre deti do šesť rokov? Lebo v takom veku sú moje deti :).

Ak vás články na blogu zaujali, podporíte ho tým, že svoje nákupy uskutočníte po kliknutí na odkazy v recenziách.

Brum, čiže medveď

NAJLEPŠIE KNIHY PRE DVOJROČNÝCH

Má vaše dieťa rado zvieratká? Brum, čiže medveď (s aplikáciou s rozšírenou realitou, recenzia tu), Kniha džungle džunglovaté (recenzia tu), niečo od Marianne Dubuc (recenzia tu)

Má rado vtipný príbeh? O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu (recenzia tu)

Má záujem o prvé knihy s aktivitami? Hravé úlohy Radany Přenosilovej (recenzia tu)

Nevie občas ovládať svoje emócie? In My Heart od Jo Witek (recenzia bude čoskoro), Farebné strašidielko/The Colour Monster (recenzia tohto celosvetového bestselleru o emóciách bude čoskoro)

Znesie iba kratučký príbeh? Stratený šál, Brum, čiže medveď (s aplikáciou s rozšírenou realitou, recenzia tu),

NAJLEPŠIE KNIHY PRE TROJROČNÉ DETI

Má rado zvieratká? Brum, čiže medveď (s aplikáciou s rozšírenou realitou, recenzia tu), Kniha džungle džunglovaté (recenzia tu), niečo od Marianne Dubuc (recenzia tu)

Zaujíma sa o prvé písmenká? Abecedárik (recenzia tu)

Nevie občas ovládať svoje emócie? In My Heart od Jo Witek (recenzia bude čoskoro), Farebné strašidielko/The Colour Monster (recenzia tohto celosvetového bestselleru o emóciách bude čoskoro)

Má rado bláznivé príbehy? It Might Be An Apple (recenzia tu), Kde žijú divé zvery (recenzia tu)

Má rado netradičné úlohové knižky? Fingerprint Activities (recenzia tu), Sticker Shape Create (recenzia tu), Animal Activities s tetovačkami (recenzia čoskoro)

The Wolf, the Duck & the Mouse

Má rado vtipné príbehy? The Wolf, the Duck and the Mouse (recenzia tu), Sofia a tekvička (recenzia tu), Špinuška (recenzia tu), O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu (recenzia tu), That‘s My Hat! (recenzia tu), Tulletova Knižka (recenzia tu)

 

NAJLEPŠIE KNIHY PRE DETI VO VEKU 4 A 5 ROKOV

Má rado zvieratká? Nie je opica ako opica (recenzia tu), 365 tučňáků (recenzia tu), Brum, čiže medveď (s aplikáciou s rozšírenou realitou, recenzia tu), Kniha džungle džunglovaté (recenzia tu), niečo od Marianne Dubuc (recenzia tu)

Zaujíma sa o písmenká? Abecedárik (recenzia tu)

Zaujme ho nevšedný príbeh, nad ktorým musí sám trochu porozmýšľať? Šťastie je líška, Stratená vec (recenzia tu), Svetozár (na Obchodnej v Bratislave majú ešte posledné kusy! recenzia tu), Máme Emu (recenzia tu), Komodo (recenzia tu), Řeka (kniha bez slov; recenzia tu), Kde žijú divé zvery (recenzia tu), The Night Gardener od bratov Fanovcov (toto sa nedá opísať inak ako crowdpleaser – zaujme náročnejšieho čitateľa aj niekoho, kto odvážnejším ilustráciám a textom nerozumie. Ak chce Vaše dieťa obdarovať niekto, koho vkusu veľmi neveríte, navrhnite mu túto dojímavú knihu vo vintage štýle. Win-win :))

Má rado vtipné príbehy? Hastrošovci od Roalda Dahla (recenzia čoskoro), Medvěd, který nebyl/Vačice, která se nesmála (recenzia tu), The Wolf, the Duck and the Mouse (recenzia tu), Sofia a tekvička (recenzia tu), Špinuška (recenzia tu), O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu (recenzia tu), That‘s My Hat! (recenzia tu), Tulletova Knižka (recenzia tu), Rozprávkové príbehy pohromy (klasické príbehy – Snehulienka, Kocúr v čižmách – ale úplne inak! Táto séria zo Svojtky je taká vtipná, že smiať sa bude celá rodina)

Má rado absurdné príbehy? Chlapec s očami ako hviezdy (recenzia tu), It Might Be An Apple (recenzia tu)

Rado blúdi prstom po ilustráciách? Môj bláznivý obrázkový svet (recenzia tu), Neviditelná Mumo (recenzia tu)

Má rado bláznivé básničky? Ratlík Karlík (recenzia tu)

Má rado úlohy? Montessori aktivity pre deti 4/7 rokov (recenzia tu), Tajomná príroda. Hľadaj, nájdi, spočítaj! (recenzia tu), Tangram pre deti (recenzia tu), Fingerprint Activities (recenzia tu), Sticker Shape Create (recenzia tu), Animal Activities s tetovačkami (recenzia čoskoro)

Má rado faktografickú literatúru? Život na Zemi. Ľudské telo (skvelá prvá knižka o ľudskom tele. Pekný dizajn, zaujímavé fakty, informácií tak akurát a všade samé otváracie okienka; recenzia čoskoro)

Je z Bratislavy? Bratislava, čarovná metropola (recenzia čoskoro), spoločenská hra Poznáš Bratislavu? (recenzia tu)

 

NAJLEPŠIE KNIHY PRE ŠESŤROČNÉ DETI (A VYSPELEJŠIE PÄŤROČNÉ)

Má rado bláznivý humor? Emil z hôr (recenzia tu), Vianočka udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová (recenzia tu), 365 tučňáků (recenzia tu), Dahlova klasika Hastrošovci (recenzia čoskoro)

Je to pokojnejší typ a také má rado aj príbehy? Z domu a zahrady (recenzia tu), Dita (recenzia tu), Hlbokomorské rozprávky (recenzia tu)

Má rado absurdné príbehy? Chlapec s očami ako hviezdy (recenzia tu), A-KO-ŽE (recenzia tu)

Má rado faktografickú literatúru? Takto vidím (recenzia tu), Hávedník (recenzia tu), Pikunikku (recenzia tu), Stromy od Piotra Sochu, bestsellery Mapy a Pod zemou/pod vodou od Mizielińských, úlohovú knihu Mapovník ku kultovke Mapy, Čo sa skrýva pod zemou od dvojice Charlotte Guillain a Yuval Zommer, Počuješ rozprávať stromy? (recenzia čoskoro), Postav si ľudské telo a zisti, ako funguje (dostupná je už iba česká verzia), 100 faktov, ktoré musíš vedieť. Ľudské telo (pre deti, ktoré lokalizujú obličky aj pažerák bez zaváhania a klasické detské knihy o tele ich už nudia. Moja predškoláčka ich už zopár prelúskala, takže potrebuje niečo informatívnejšie. Toto je presne ono!)

Vtáčia legenda

Má rado náročnejšie príbehy, nad ktorými musí aj samo trochu porozmýšľať? Šťastie je líška, Stratená vec (recenzia tu), Máme Emu (recenzia tu), Komodo (recenzia tu), Řeka (kniha bez slov; recenzia tu), Kde žijú divé zvery (recenzia tu), The Night Gardener od bratov Fanovcov (toto sa nedá opísať inak ako crowdpleaser – zaujme náročnejšieho čitateľa aj niekoho, kto odvážnejším ilustráciám a textom nerozumie. Ak chce Vaše dieťa obdarovať niekto, koho vkusu veľmi neveríte, navrhnite mu túto dojímavú knihu vo vintage štýle. Win-win :))

Je z Bratislavy? Bratislava, čarovná metropola (recenzia čoskoro), spoločenská hra Poznáš Bratislavu? (recenzia tu)

Bojí sa tmy? Veľká kniha tmy (recenzia tu)

Má rado úlohy? Montessori aktivity pre deti 4/7 rokov (recenzia tu), Tajomná príroda. Hľadaj, nájdi, spočítaj! (recenzia tu), Tangram pre deti (recenzia tu), Fingerprint Activities (recenzia tu), Sticker Shape Create (recenzia tu), Animal Activities s tetovačkami (recenzia čoskoro)

Tangram pre deti

Women power! Príbehy na dobrú noc pre rebelky (recenzia tu)

 

 

Milý darček, ktorý poteší všetky deti: Vymaľovankové darčekové škatuľky Vianoce (recenzia tu)

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.