AŤ SE TUŽKA ZAPOTÍ! (Dora Dutková, Martin Kubát, Karel Kouba) – recenzia

Ktorý vtip je najvtipnejší? Ten, ktorý si vymyslíte sami. Tento dokresľovací zošit vám pripravil pôdu pre skvelé vtipné obrázky vlastnej výroby. Hoci úlohových kníh pre malé deti je na našom trhu dosť, doodle alebo dokresľovacie zošity tu chýbajú. O to viac odporúčam knihu Ať se tužka zapotí!

Nákup tejto knižky nebol vôbec v pláne, ale keď som prešla okolo kníhkupectva, krásne čiernobiele ilustrácie prilákali môj zrak. Konečne pekná úlohová kniha! To sa vždy musí osláviť nákupom. Ať se tužka zapotí! sa naozaj vydarila, je to dokonca jedna z ocenených kníh v súťaži Nejkrásnější kniha ČR 2011. Po chvíli sondovania na internete sa na môj wishlist dostali ďalšie knihy ilustrátora Martina Kubáta Před půlnocí a Je večer, vypusťte čerta! (Nejkrásnější kniha ČR 2009).

Z vlastnej skúsenosti viem, že deti odmietajú kresliť inak ako spontánne a zásadne neposlúchajú výzvy typu Nakresli toto. Táto knižka je našťastie taká vtipná, že dokresľovanie ich zaručene chytí. Dokresliť napríklad treba obsah žalúdka prejedenej pani Bžochovej; vlastný odraz v zrkadle po prebudení; bengál na námestí v Mokropsech, aby tam nebol v nedeľu príliš veľký pokoj; zobáčiky, ktoré nechal čarodejník vtáčikom zmiznúť; okuliare, ktoré mamička nechce Štěpánovi dovoliť nosiť do školy; zakázaný film, ktorý musela Fifi vypnúť; čo uvidel pán zubár v Lauriných ústach, keď k nemu prišla po dvoch rokoch; strašidelný dom; vodnú príšeru; účes od zlomyseľného kaderníka a mnoho iných vecí.

Komu je úlohová kniha Ať se tužka zapotí! určená

Najmä deťom od 7 rokov, pretože v dvoch – troch prípadoch treba do obrázkov doplniť aj text a vo viacerých prípadoch treba aj širší rozhľad (v jednej úlohe treba transplantovať vnútorné orgány, v inej doplniť piercing, tetovanie, dokresliť neznáme končiny vesmíru, kam sa zatúlala družica Sputnik). Ale deti s vytrénovanou jemnou motorikou už v piatich rokoch vedia kresliť rôzne predmety a tvory a určite si túto knižku s pomocou rodičov užijú.

 

Dokresľovací zošit Ať se tužka zapotí! vyšiel v roku 2011 vo vydavateľstve V. Má 48 strán a rozmer 235×285 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, zošit si môžete kúpiť tu.

Má aj pokračovanie.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.