ČIAPOČKA (Alica Raticová) – recenzia

Pôvodných autorských rozprávok s modernými ilustráciami a rovnako moderným spracovaním príbehu na slovenskom trhu nie je veľa, preto si recenziu zaslúži aj táto jednohubka. Že je skrz-naskrz moderná, je jasné už z pohľadu na obálku. Z Červenej čiapočky je už len Čiapočka. Ani čiapku nemá žiadnu, len červený kockovaný kabát a tenisky. V ilustráciách rozoznať aj súčasný trend – sieťotlač s minimálnym počtom farebných vrstiev. Raticová si v celej knihe vystačila len s dvoma. Ilustrácie pritom pôsobia mimoriadne farebným dojmom. Autorka, mladá absolventka VŠVU, už má na konte tri knihy (Cesta domov, Svetozár, Čiapočka) a jej ilustrácie sú veľmi sebavedomé. Hoci dôraz je tu očividne na grafickej stránke – cítiť, že je vyzretejšia ako text – aj príbeh je vystavaný premyslene. Keďže textu je tu minimum, graduje veľmi rýchlo. Na záver príde vtipná pointa: postavy, ktoré sa jedna po druhej strácali z lesa, objaví znepokojený horár na lesnej tancovačke. A zábava pokračuje až do rána.

Príbeh je vybudovaný veľmi podobne ako skvelá kniha The Wolf, the Duck & the Mouse (recenzia tu). Tiež vychádza z klasiky všetkých klasík – Červenej čiapočky – a pracuje s narúšaním očakávaní. Hoci to zo začiatku vyzerá na poriadnu detektívnu zápletku, k žiadnemu násiliu nepríde a vlk si trochu napraví pošramotenú reputáciu.

Komu je kniha Čiapočka určená

Vydavateľ udáva, že deťom od jedného roka, ale ja si myslím, že vynovený príbeh si naozaj užijú len deti, ktoré už dobre poznajú klasickú verziu a uvedomujú si kontrast medzi nimi. Preto odporúčam skôr deťom od 2,5 – 3 rokov.

Mojim detvákom sa ukrutne páčil nápad nočnej diskotéky v lese. Knižku si čítame aj niekoľkokrát za deň a ja si gratulujem, že som objavila knihu, ktorou dokážem vyhovieť ich potrebe niečo čítať, aj keď na to naozaj nie je čas. Celá sa dá preletieť za minútu.

Bonus

Nestáva sa často, že vám k detskej knižke pribalia aj ponožky. A k tomu krásny plagát, pohľadnicu a ešte aj ďakovnú kartičku. Tomu sa nijakovsky nedá odolať. Tu je bezponožková verzia.

Máte túto knihu doma? Ako sa vám páčila? Alebo máte nejaké otázky? Napíšte mi komentár.


Knihu Čiapočka vydalo v roku 2017 vydavateľstvo Egreš, o.z. Kniha má 16 strán a rozmer A5. Kúpiť si ju môžete tu.

Fotografie zverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „ČIAPOČKA (Alica Raticová) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.