VYMAĽOVANKOVÉ DARČEKOVÉ ŠKATUĽKY VIANOCE (Sarah Walsh) – recenzia

No áno, už je síce poriadne po funuse, ale až teraz môžem opísať, aký veľký úspech mala táto „krabičková kniha,“ ako ju pokrstili moje deti. Len pár týždňov po tom, ako ju dostali, sú už takmer všetky stránky z nej vytrhnuté, vymaľované a poskladané do krabičiek. A to som ju preventívne skladovala na najvyššej poličke, aby si nevyplnili všetky omaľovanky naraz. Všetky kamarátky zo škôlky už dostali mini darček zabalený v krabičke. Ale ich radosť sa určite nevyrovná hrdosti našej predškoláčky, že sama vytvorila niečo také milé. Alebo jej zlosti, keď jej niekoľko hotových krabičiek dotrhal malý štuplík v ničiteľskom záchvate.

Ako to funguje

Každá stránka je vlastne hrubý perforovaný papier s predkreslenými motívmi, ktoré treba vyfarbiť z oboch strán. Zo začiatku sa nám síce zvykol papier pri vytrhávaní škatuľkového tvaru mierne natrhnúť, ale po čase získala naša predškoláčka prax a už sa to nestávalo. Zložiť papier vo vyznačených záhyboch tak, aby vznikla krabica, som pomáhala ja, ale je to veľmi jednoduché. Na konci knihy je ešte dvojstrana s nálepkami so zlatým lemom, kam sa dá vpísať venovanie.

Našťastie, krabičky nie sú prezdobené a neurazia ani ľudí alergických na gýč, hoci umelecké dielo to tiež nie je. Autorka sa zjavne inšpirovala ľudovými kresbami. Väčší hlavný motív na dne škatuľky dopĺňa opakujúci sa vedľajší motív na stenách. Niektoré sú vyslovene vianočné, iné skôr zimné: jelene, vločky, snehuliaci, medovníkoví panáčikovia, vianočné gule, polárny medveď.

Pre koho je kniha Vymaľovankové darčekové škatuľky Vianoce určená

Pre všetky deti, ktoré baví vytvárať niečo z papiera. Mali by však už vedieť vyfarbiť malé vzory (nezachádzať ceruzkou mimo vyznačeného tvaru) a mať dostatočný cit v rukách pri vytrhávaní krabicovej formy. Preto odporúčam deťom od 4 alebo 5 rokov.

Autorka pravdepodobne počítala s detskou fascináciou krabičkami a nádobkami všetkých druhov, farieb a veľkostí. Ale grafické spracovanie nie je vyslovene detské a kniha určite zaujala aj veľa dospelých. V dobe, keď sa antistresové omaľovanky stali mainstreamom, prečo nie?

Bonus

Je to tiež dobrý tréning vytrvalosti, lebo poctivo vyfarbiť desiatky malých lístočkov, snehových vločiek alebo hviezdičiek si vyžaduje trochu trpezlivosti.

 

Kniha Vymaľovankové darčekové škatuľky Vianoce vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve Slovart. Má 48 strán + 1 stranu nálepiek a rozmer 285×270 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.