MALÝ SAMURAJ (Icinori) – recenzia

Malý samuraj je ďalšia monoklácka kniha, ktorú som zaradila do najužšieho výberu toho najlepšieho, čo na našom trhu tento rok vyšlo. V kategórii najkrajšia detská publikácia roka podľa mňa nemá veľa konkurentov. Obe moje deti ju pri čítaní sledovali mimoriadne pozorne. Aj malí čitatelia vedia citlivo vnímať kvalitné ilustrácie.

A ako architektúra

Font v nadpise s jasnou, ale nevtieravou narážkou na japonskú architektúru (v origináli takýto font nie je), netypický a strašne príjemný oblý chrbátik knihy, nezvyčajný vysoký a štíhly formát a hlavne starostlivý výber farieb, na ktorých kniha stojí – aj s takýmito detailmi sa vyhralo duo Icinori a ich slovenský vydavateľ Monokel. A vďaka nim sú ilustrácie v realite oveľa krajšie ako v digitálnej podobe. Duo Icinori za ne zaslúžene získalo prestížnu cenu z Bologne. Viac ilustrácií si môžete pozrieť tu.

Zdroj: Monokel

Čo hovorí rozprávka a čo hovoria ilustrácie

Páči sa mi aj kontrast medzi ľudovou rozprávkou a súčasným výtvarným spracovaním. Väčšinu tvorcov by asi téma zlákala použiť známe tradičné japonské výtvarné techniky a ornamenty, ale duo Icinori „japonskosť“ rozprávky nijako nezvýrazňuje. Dokonca ani postavy nemajú typické ázijské črty. Keď sa prizriete bližšie, zbadáte narážky na západnú kultúru – bicykel, okuliare, jasne európske oblečenie bohatého páru na trhu a niektorých iných postáv. V krajine izolovanej oceánom, kde striedanie období nacionalizmu a izolacionizmu s obdivovaním a preberaním cudzích vzorov hralo zásadnú úlohu v dejinách, to asi nie je náhoda. Je chlpatý obor s čudnou tvárou cudzinec? Myslím, že ilustrácie dávajú tejto tradičnej rozprávke celkom novú interpretáciu. Možno aj takto sa so svojím pôvodom vyrovnáva spoluautorka Mayumi Otero, ktorá je polovičná Japonka.

Icinori Malý samuraj

Aj v Ázii víťazí dobro nad zlom

Táto ľudová rozprávka je vybudovaná na rovnakých princípoch ako Dobšinský&Co: hlavná postava dospeje, odíde z domu a cestou stretne zlé nadprirodzené sily, nad ktorými vďaka svojim vlastnostiam (čestnosť, odhodlanosť, pracovitosť) zvíťazí. Po víťazstve dobra nad zlom je hrdina odmenený odkliatím (Issun Bôshi konečne vyrastie) a láskou urodzenej slečny. Hoci tradičné rozprávky z iných kontinentov chcú väčšinou cielene zaujať svojou exotikou, tá je v Malom samurajovi aj v textovej rovine v úzadí. Len občas sa mihne miestna reália (ryžová miska alebo cudzie meno).

Aj motív miniatúrneho dieťaťa je v našich rozprávkach dobre známy. Malého samuraja si môžete porovnať s Makovým mužíčkom, Jankom Hraškom, Palculienkou…

Icinori Malý samuraj

Icinori

Icinori, to sú Mayumi Otero a Raphael Urwiller, dvojica ilustrátorov, ktorí si vlastné projekty aj sami vydávajú. Ich experimentátorské portfólio zaujalo aj také značky ako Le Monde, New York Times, Wired, Forbes, Canal +, Rada Európy. Veľmi dúfam, že s Monoklom ešte v budúcnosti niečo vymyslia.

Komu je kniha Malý samuraj určená

Deťom od dvoch do šiestich rokov, ktoré majú rady ľudové rozprávky a čitateľom, ktorí vedia oceniť krásne ilustrácie. Ak vaše deti poteší jedno aj druhé, Malého samuraja budú milovať.

Icinori Malý samuraj odetskychknihach.sk

Bonusy

Pri čítaní Malého samuraja určite nemusíte mať žiadne vedomosti o histórii Japonska, ale ak by ste chceli pátrať po skrytých významoch, môžete si pozrieť toto vtipné animované video v angličtine. Okrem iného sa z neho dozviete, aká neuveriteľná náhoda pomohla Japoncom dvakrát zvíťaziť nad mongolským vojskom alebo kto boli nindžovia a šógunovia.

Pri zháňaní vianočných darčekov som narazila na túto jednoduchú výtvarnú aktivitu Hráme sa na Japonsko, tak ju sem pripájam.

Tu nájdete oveľa dlhší zoznam aktivít (v angličtine), vrátane detailného návodu, ako na manga komiks a kaligrafiu

A tu okrem iných výborné maľovanie so soľou!


Knihu Malý samuraj vydalo v roku 2019 vydavateľstvo Monokel. Kniha má 34 strán a rozmer 200×320 mm. Vydali tlačiarne Finidr, s.r.o. Kúpiť si ju môžete v Martinuse.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.