MÔJ BLÁZNIVÝ OBRÁZKOVÝ SVET / CELÝ SVĚT V OBRÁZCÍCH (Tom Schamp) – recenzia

Je to úlohová knižka, aj nie je. Oficiálne je tu len jedna malá úloha – na každej dvojstrane treba hľadať slona. A väčšinou sa tam nájdu aj papagáje, nákupovchtivé plameniaky, žirafa Ži Rafa, profesor Líška, Doktor Krt, krokodíl, nosorožec a pes v argentínskych futbalových dresoch, kocúrik Oto a jeho rodinka a kopec ďalších bizarných postavičiek. Mohla by to teda byť kniha aktivít typu search&find, ako napríklad megaúspešná Neviditelná Mumo (recenzia tu), keby sa autorovi nelenilo umiestniť na každú dvojstranu všetky tieto postavy. Lenže Belgičan Tom Schamp očividne nemá rád žiadne obmedzenia a slobodu dopraje aj čitateľom. A tak si deti môžu nerušene a nespútane blúdiť po stránkach celé hodiny. Schampov bláznivý svet ich zaručene pohltí. A rodičov pravdepodobne tiež.

Street art alebo WC art

Ak by deti písali knihu, možno by vyzerala podobne. Je to čudesná zmes obrázkov, informácií (Slon nikdy nezabúda, slony žijú v stádach; odkedy dokedy trvajú ročné obdobia), kreslených vtipov s textom i bez (klavíroslon; pelikány, ktoré v zobákoch držia kabelky, takže vyzerajú ako symbol $), vtipných slovných hračiek, nezmyselných rýmovačiek (pánko, pánko, dobré ránko) i nápisov vo všetkých možných jazykoch, hlavne v angličtine, ale aj vo francúzštine, nemčine, taliančine a iných. Našla som tu aj výraznú žltú hviezdu s nápisom NEW, aké bývajú na šampónoch.

Binderfresh

Odkedy som túto knihu otvorila, neviem sa zbaviť myšlienky, že mi pripomína popísanú školskú lavicu na ZŠ alebo steny školského WC. Spontánny zápis všetkého, čo autora napadne, bez akejkoľvek autocenzúry, bez zamýšľania nad hodnotou či zmyslom. Trochu to pripomína postupy surrealistickej literatúry ako automatický zápis. Odkaz na tínedžerské zábavky je celkom zámerný – aj písmo je ako z učebnice, naivné a vyumelkované srdiečkami, okrasnými čiarami a špirálami. Je takáto uletená školácka kreativita hodná detskej knihy? Určite áno. Pamätám si dokonca na výstavu Binderfresh Erika Bindera a Viktora Freša v bratislavskom Dome umenia, ktorá bola presne o tom istom.

Keď máte ADHD, nechoďte do Las Vegas

Čo ešte mi pripomenula táto kniha? Filmové scény z vysvieteného Las Vegas. Neprehľadný a oči drásajúci zhluk farieb, blikajúcich reklamných nápisov, smeroviek; nechýba ani ikonický Mickey Mouse. Každý jeden centimeter štvorcový si pýta pozornosť. Môj bláznivý obrázkový svet / Celý svět v obrázcích od Toma Schampa by pokojne mohol slúžiť ako učebnica psychológie na pochopenie toho, ako svet vnímajú ľudia s ADHD. V ťažkej forme 🙂 . Dospelých z takéhoto chaotického čítania určite rozbolí hlava, ale pre deti je to veľká zábava.

Napriek všetkému je tento chaos organizovaný. Každá dvojstrana zobrazuje inú tému: ročné obdobia, Vianoce, dopravné prostriedky, škola, stavebné práce, mesto, záhrada, dezerty, hudba, výtvarné umenie, vtáky, vodné živočíchy, nakupovanie, stolovanie, šaty, spánok, domov. Nečakajte však serióznu náučnú encyklopédiu. Či si deti nakoniec z toho všetkého nejaké informácie vydestilujú, je podľa mňa vedľajšie.

Komu je kniha Môj bláznivý obrázkový svet / Celý svět v obrázcích určená

V tomto prípade je naozaj ťažké určiť vekovú hranicu. Odporúčam deťom od troch rokov, hoci niektoré vtipy pochopia len dospelí. A najvydarenejšie vtipy sú väčšinou slovné hračky v angličtine (nápis na lietadle s veľkým medveďom v logu: bearely legal no cost company). Pri čítaní tejto knihy sa jednoznačne zapojí celá rodina.

 

Máte túto knihu doma? Ako sa vám páčila? Alebo máte nejaké otázky? Napíšte mi komentár.


Kniha vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Slovart. Má 64 strán a rozmer 270×330 mm. Ak vás táto recenzia zaujala, Môj bláznivý obrázkový svet od Toma Schampa si môžete kúpiť tu.

Česká verzia vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Mladá Fronta. Kúpiť si ju môžete na českom Martinuse tu.

 

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „MÔJ BLÁZNIVÝ OBRÁZKOVÝ SVET / CELÝ SVĚT V OBRÁZCÍCH (Tom Schamp) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.