MONTESSORI AKTIVITY PRE DETI 4/7 ROKOV Zošit na obohacovanie slovnej zásoby, objavovanie prírody aj sveta (Eve Herrmann, Roberta Rocchi) – recenzia

Po prelistovaní tejto knihy budete mať chuť prihlásiť svoje dieťa do Montessori škôlky/školy. Keby som pracovala v škôlke, určite by som ju hojne využívala. Aj našu predškoláčku, ktorá má doma vyše 20 úlohových kníh, tieto nezvyčajné úlohy veľmi zaujali. Montessori aktivity pre deti je skvelá kniha a vôbec nepotrebuje hlúpy marketingový ťah („s možnosťou gumovania“) na obale. Preto som si kúpila rovno dva kusy. A potom sme ju dostali aj ako darček 🙂

Montessori pedagogika pomáha dieťaťu pochopiť svet okolo neho i abstraktné pojmy

Montessori aktivity pre deti je úplne iná ako bežné úlohové knižky. Nie je to ten typ knihy, ktorý dáte dieťaťu do ruky vtedy, keď potrebujete od neho na chvíľu pokoj. Pri väčšine úloh potrebuje asistenciu dospelého – pri krájaní jablka, pomenovaní jeho častí, pestovaní semienok, vytváraní ostrova z hliny a vody, pečení koláča, prikrmovaní vtákov v zime.

Nie sú tu žiadne bludiská, žiadne cestičky, žiadne spočítavačky. Toto je celkom iný typ úloh. Neprecvičuje sa tu postreh ani jemná motorika, ale skôr premýšľanie o prírode, o svete, o čase. A všetko je zasadené do kontextu, ako požaduje Montessori pedagogika. Ďalším veľkým plusom Montessori prístupu sú jasné schémy (životný cyklus lienky, životný cyklus stromu, časti dňa). Na týchto postupoch sú založené aktivity, ktoré deťom pomôžu pochopiť aj také abstraktné pojmy ako čas (je zvláštne, že predškolák, ktorý má v niektorých oblastiach vedomosti na úrovni stredoškolského učiva, nerozumie základným pojmom označujúcim čas).

Ako dieťaťu vysvetliť rozdiel medzi včera, dnes a zajtra

Tu je príklad jednej takej aktivity: na chladničku treba pripnúť tri stĺpce s názvami VČERA, DNES, ZAJTRA. Do každého stĺpca treba napísať alebo nakresliť zoznam najvýznamnejších aktivít toho dňa. Každý deň treba tieto kolónky „aktualizovať“ – presunúť aktivity z DNES do VČERA, zo ZAJTRA do DNES a do ZAJTRA doplniť nové.

Táto aktivita ma potešila asi najviac, pretože práve pri vysvetľovaní rozdielu medzi včera a dnes som sa mimoriadne zapotila. Ďalší príklad vizualizácie abstraktných pojmov: aby dieťa pochopilo, o koľko starší sú od neho ostatní členovia rodiny, vystrihnite pre každého člena rodiny z priloženého štvorčekového papiera pásik, ktorý bude mať toľko štvorčekov, koľko má tento člen rodiny rokov. Naša dcéra bola ohúrená, že jej pásik bol oveľa kratší ako pásiky dospelákov. A to sme sa ani nedostali po prababku.

Ďalšia aktivita, ktorú som veľmi ocenila, bolo vystrihovanie a vyfarbovanie svetadielov. Tie sa potom nalepili na mapu sveta. Do týchto svetadielov sa nakoniec nalepovali zvieratá podľa toho, na akom kontinente žijú.

Sú tu aj hravejšie typy úloh: klasické pexeso alebo priraďovačky. Priraďujú sa napríklad rozkrojené polovice ovocia k nerozkrojenému ovociu, stopy zvierat k príslušným zvieratám alebo zvieratá k ich obydliam (stajňa, more, močiar, …). Je tu tiež veľa vystrihovania a lepenia. V knihe je aj niekoľko samolepiek, ale väčšinou slúžia len na označenie výstrižkov.

Pedagogicky prepracovaná kniha

Kniha má 184 strán, ale stránky nie sú preplnené do posledného centimetra štvorcového. Sú naopak veľmi veľkoryso rozvrhnuté. Na jednej strane alebo dvojstrane je vždy len jedna úloha. Aj v tomto sa Montessori aktivity pre deti líšia od bežných úlohových kníh. Je to zámer. Dieťa pri plnení úloh nič neruší, neodvádza jeho pozornosť a môže postupovať vlastným tempom, presne podľa Montessori pedagogiky. Mnoho aktivít je založených na pozorovaní okolia. Dieťa má napríklad rozobrať vtáčie hniezdo (iba od septembra do decembra, vtedy sú hniezda prázdne), doniesť si z prírody popadané listy a všelijaké iné predmety. Po pedagogickej stránke je táto jedinečná kniha domyslená naozaj do detailov.

Ak sa pozastavíte nad tým, prečo je streda označená ako voľný deň, je to preto, lebo knižka je preklad z francúzskeho originálu (áno, naozaj tam majú deti v stredu voľno). Našťastie zobrazené rastliny a zvieratá poznajú aj slovenské deti.

Recenziu ďalšej úlohovej knihy z tejto série, Môj zošit Montessori, si môžete prečítať tu.

 

Kniha Montessori aktivity pre deti vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve Svojtka&Co. Má 184 strán + 2 strany nálepiek a rozmer 230×270 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu.

 

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

2 odpovede na „MONTESSORI AKTIVITY PRE DETI 4/7 ROKOV Zošit na obohacovanie slovnej zásoby, objavovanie prírody aj sveta (Eve Herrmann, Roberta Rocchi) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.