RATLÍK KARLÍK (Pišta Vandal, Jano Valér Tornád) – recenzia

Dlho mi v hlave vŕtalo meno Pišta Vandal, ale postupne sa mi rozvidnelo – je to ten hráč v metalovej kapele Vandali, moderátor vlastnej talk show, spisovateľ a redaktor náboženskej redakcie RTVS. Ako hovorí Karol Sudor v tomto rozhovore, metalista-kresťan je skvelé PR. Zabralo aj na mňa, takže už pár dní si čítame Ratlíka Karlíka.

Ratlík s metalovým obojkom

Už len pohľad na ratlíka je zábavný. Akoby nebol dosť malý, jeho anorektické nožičky, skrátená papuľka a vypleštené oči mu dávajú výraz nevinného šteniatka. O to smiešnejšie vyzerá, keď sa snaží výhražne ceriť zuby. A úplne najkomickejší je tento neurotický psík vtedy, keď poskakuje okolo nepriateľa ako srnka. Autor si vybral skvelý námet pre vtipné básničky. Tie síce nie sú žiadnym klenotom slovenskej poézie, no my s dcérou sme sa bavili výborne. Na ratlíkoch sa nedá nesmiať, ale autor sa z Karlíka nevysmieva, skôr o ňom hovorí s láskou alebo z jeho perspektívy. Tipujem, že Karlík je jeho domáci miláčik. Veď nosí aj metalový obojok s ostňami 🙂 .

Trailer na knihu

Viac ako básničky ma zaujali skvelé ilustrácie. Ich autor Jano Valér Tornád hrá vo Vandaloch na bicie.

1 metloš + 1 metloš = detská kniha

Takže: autor – metalista, ilustrátor – metalista. Znamená to, že obrázky majú temnú atmosféru, ako z metalového koncertu? Veľa tmavých farieb a najviac čiernej? Pekelne nahnevané postavy a niektoré aj na mol? Presne tak. Navyše všetci ľudia majú ratlíkovsky vypleštené oči. Ilustrácie sú extrémne expresívne, pritom pôsobia živo. Nie je to žiadny strašidelný horor, aj moja dcéra to pochopila ako vtipnú karikatúru. Jano Valér Tornád sa skvele pohral aj so svetlom, farbami, zmrazeným pohybom a perspektívou. Od takéhoto maličkého vydavateľstva, ktoré sa neorientuje primárne na detskú literatúru, by som nikdy nečakala takýto skvelý ilustrátorský výkon. Škoda, že Jano Valér Tornád nenavrhuje aj detské ihriská, lebo šmýkalka s hlavou ratlíka je parádna. Všetky obrázky v tejto knihe sú niečím zaujímavé, ale nahnevané babičky, ktoré nechcú dať ratlíkovi kúsok salámy, tie sú neprekonateľné.

V Sudorovom rozhovore som sa dočítala, že Pišta Vandal (Štefan Chrappa) si adoptoval malú dcérku. Dúfam, že pre ňu s kolegom pripravia ešte veľa takýchto vtipných kníh.

Komu je kniha Ratlík Karlík určená

Fanúšikom Vandalov a deťom od 5 rokov. A všetkým, ktorým sa páčilo Havinkovo hovienko, tiež od Vandalov.

Kniha vyšla v roku 2012 vo vydavateľstve Limerick. Má 32 strán a rozmer 185×155 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu Ratlík Karlík si môžete kúpiť tu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

2 odpovede na „RATLÍK KARLÍK (Pišta Vandal, Jano Valér Tornád) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.