TANGRAM PRE DETI (Elena Rabčanová) – recenzia

Tangram pre deti

Wáááw, Vaša dcéra vie riešiť tangramy, to iné deti nezvládajú, zvestovala mi logopedička, ktorá jej túto knihu ukázala ako prvá. Keďže som si tangramy predtým sama vyskúšala, skoro som spadla z nôh. Nebolo by to prvýkrát, kedy by jej hlavolamy išli lepšie ako mne (o hmatových bludiskách som písala tu). Musím priznať, že mi tak trochu odľahlo, keď som zistila, že toto nie sú naozajstné tangramy, ale ich zjednodušené verzie.

A hneď v niekoľkých úrovniach. Tú najľahšiu dokonca zvláda aj Štuplíček (3 roky). V siluetách obrázkov je naznačené, niekedy aj farebne, ako treba jednotlivé geometrické tvary použiť. Takže dieťa vie, kam má trojuholníky, štvorec a kosoštvorec poukladať, stačí ich len obrátiť správnym smerom a položiť na vzor v knihe. Vo vyššom leveli sa musia obrázky poskladať mimo knihy – je to podstatne náročnejšie ako ich len poukladať na predlohu. Najšikovnejšie deti skladajú obrazce podľa maličkých vzorov – to sa už blíži klasickej dospeláckej verzii, v ktorej vidieť len siluetu, nie jednotlivé dieliky.

Tangram pre deti

Chválim nápad autorky rozložiť hlavolamy do viacerých úrovní. Znížila tým riziko, že knižka bude dieťa nudiť alebo frustrovať, ak darcovia neodhadnú jeho mentálny vek. Postupným napredovaním podporila motiváciu a sebavedomie dieťaťa. A v neposlednom rade zobrala starším súrodencom z rúk nástroj vyvyšovania sa nad mladších nešťastníkov (Nechaj, ty to ešte nevieš!). Tri muchy jednou ranou. Ja osobne sa najviac teším z tej poslednej 🙂 .

Sedem dielikov, z ktorých sa skladajú obrazce, sa nachádza na poslednej stránke – dajú sa vyklopiť a vložiť naspäť. Hoci s tým vyberaním občas detské rúčky potrebujú pomôcť, je to dobré riešenie. Dieliky sú tam pevne uložené a ani po niekoľkých mesiacoch hrania sa nám nestratili. Ak by sa to predsa len stalo, miesto na odkladanie dieliku poslúži ako šablóna na vyrobenie nového.

Napriek nízkemu počtu strán (leporelo nepustí) sa sem zmestilo naozaj veľa úloh. Ak by vám predsa len nestačili, internet je plný ďalších, napríklad tu.

Komu je knižka Tangram pre deti určená

Deťom od päť – šesť rokov. Tie možno budú ohŕňať nos nad leporelovou formou, ale aspoň sa knižka častým hraním nezničí.

Elena Rabčanová vydala už celú sériu knižkohier. Zrejme sa inšpirovala tvorbou Hervého Tulleta, ten je však nenapodobiteľný fenomén (ak ešte nemáte jeho Knižku/Knížku, určite neváhajte).


Knižka Tangram pre deti vyšla v roku 2018 vo vydavateľstve Fortuna Libri. Má 16 strán a rozmer 210×210 mm. Kúpiť si ju môžete tu.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „TANGRAM PRE DETI (Elena Rabčanová) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.