Kto by si z detstva nepamätal, ako s posledným zhasnutím svetla začali záhadne ožívať všetky tiene. Vzory na kobercoch zrazu získali ľudské črty. Temnota je magická, a nielen pre deti.
Strach z tmy
Toto leto sme, inšpirovaní skvelou knihou Prázdniny s Oskarem (recenzia tu), prespali jednu noc vonku v stane. Bola som hrdá na moje deti, ako to v pohode zvládli. Ich starší bratranci, ktorí pozerajú oveľa viac strašidelných rozprávok, si na to netrúfli. Ale to množstvo zvukov predsa len trochu vystrašilo aj nás. Bytosti, ktoré sa zabúdzajú na noc, sú vždy podozrivé 🙂 . Úprimne si myslím, že knižky ako táto môžu pomôcť deťom zmierniť strach z tmy. Keď vedia, že množstvo živočíchov bdie práve v noci, nemusia si nočné tiene a zvuky vysvetľovať duchmi a strašidlami. Okrem mnohých zvierat v noci nespia ani niektorí ľudia a pracujú mnohé továrne. To zas vysvetľuje ruchy v meste. Veľká kniha tmy prezentuje nočné šero ako prirodzenú súčasť života, ako nevyhnutný dôsledok rotovania Zeme okolo svojej osi. Toto poznanie berie noci veľkú časť jej magickej aury a ostáva jednoducho len tma ako neprítomnosť svetla.
Často v tomto blogu píšem o hybridných žánroch v detskej literatúre a toto je ďalší. Je to v prvom rade náučná kniha s krásnymi obrovskými ilustráciami, na ktorých hľadáte všetko, o čom ste sa práve dočítali. Aby táto search&findovka bola náročnosťou primeraná textu, scény sú len slabo osvetlené mesačným svitom alebo pouličnými lampami. Všetko sa totiž odohráva potme, ako inak! Veľkým lákadlom sú aj zložené vnútorné strany, ktoré po rozložení majú veľkosť skoro A2.
Najväčšia paráda je obálka (samozrejme, bez tých otrasných nálepiek na mojich fotkách – knižku sme mali len požičanú a nemohla som ich odstrániť 🙂 ). Reliéfne prvky v noci svietia. Raz nadránom som dostala šok – časť obálky nesvietila ako zvyčajne, ale blikala! Vie mi toto nejaký fyzik vysvetliť??
Čert jordánov a spol.
Okrem domácej fauny sa tu spomínajú živočíchy, ktoré žijú v morských hlbinách (napríklad strašidelná ryba s priliehavým názvom čert jordánov), kvety, ktoré kvitnú v noci alebo fosforeskujúce huby. Minikapitolky sú venované aj nočným povolaniam, doprave, životu v meste a na dedine, umelým zdrojom svetla aj Mesiacu.
V závere knihy je výborná inšpirácia – vyskúšať si čiernu hodinku ako za starých čias a porozprávať sa s rodinou pri sviečkach. Moje detváky sviečkovú atmosféru milujú, aj keď my si pri nej robievame diskotéky 🙂 . V knižke mi trochu chýba viac takýchto návodov, ako zažiť potme niečo zaujímavé. Potešili by napríklad praktické informácie o augustovom meteorickom roji alebo kedy a kde presne sa dajú vidieť svätojánske mušky (svetielkujú iba pár dní). Ak vám napadlo to, čo mne: nie, tento hmyz sa nedá kúpiť (ak sa predáva, je to podvod) v larválnom ani žiadnom inom štádiu.

Veľká zábava sú tiež hry vonku s čelovkami/baterkami. Teraz, keď je tma už pred štvrtou poobede, si ich určite vyskúšame. Vysnorila som tieto a tieto skvelé nápady. Tu nájdete inšpiráciu na upokojujúce činnosti pred spaním.
Komu je Veľká kniha tmy určená
Odporúčam deťom od 6 rokov alebo aj päťročným, ak im niektoré veci dovysvetľujete. Knižka je dostatočne informatívna aj pre mladších školákov. Ale je to jedna z rodinných kníh, pri ktorých sa nenudia ani mladšie deti. Náš štuplíček (3 roky) s veľkou radosťou otváral a zatváral roztváracie stránky a na obrázkoch hľadal to, o čom sme čítali.
Ako ste s knižkou pracovali vy? Napíšte mi komentár.
Veľká kniha tmy vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Albatros (v spolupráci s vydavateľstvom B4U Publishing). Má 24 strán a rozmer 215×280 mm. V slovenčine si ju môžete kúpiť tu, v češtine v českom Martinuse tu.
V slovenčine v tejto sérii vyšla ešte Veľká kniha snehu a ľadu.
Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.
8 odpovedí na „VEĽKÁ KNIHA TMY/VELKÁ KNIHA TMY (Helena Haraštová, Jiří Franta) – recenzia“