Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá odetskychknihach.sk

VŠETKO PLÁVA, ČO PLUTVY MÁ AJ NEMÁ / VŠECHNO PLAVE, CO PLOUTVE MÁ I NEMÁ (Štěpánka Sekaninová, Tomáš Pernický) – recenzia

Je to zjavne veľmi úspešný koncept: náučná detská kniha s dôrazom na ilustrácie, kde sa stanovená téma rozoberá z nezvyčajných uhlov pohľadu, plus (väčšinou) veľký formát. S týmto novým žánrom vo svete aj u nás prerazili napríklad Poliaci Mizielińskí a Socha, novšie aj Ukrajinci z Artstudia Agrafka (recenzia tu a tu). České B4U Publishing (patrí do skupiny Albatrosmedia) sa ich pokúša napodobniť. A robí to dobre. Po skvelej Veľkej knihe tmy (recenzia tu) ma zaujala aj obria novinka Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá (preklad z českého originálu Všechno plave, co ploutve má i nemá).

Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá odetskychknihach.sk

O knižkách dvornej autorky tohto vydavateľstva, Štěpánky Sekaninovej, som písala tu a tu. Tentokrát spolupracovala s iným ilustrátorom a aj formát je oveľa väčší. Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá je poriadny kus knihy, no textu nepribudlo. O to viac vyniknú krásne ilustrácie, ktoré si v takejto mierke deti poriadne vychutnajú.

Kurz plávania, trieda plameniakov

V porovnaní so spomínanými Mizielińskými alebo duom Socha-Grajkowski Sekaninová nejde veľmi do hĺbky. Nedá sa povedať, že by to bola kniha, ktorú aj dospelí budú čítať so zatajeným dychom (ako trebárs fantastickú H.U.D.B.U.). Je to skôr o pohodovom prezeraní obrázkov a drobných zaujímavostiach, ktoré oslovia aj menšie deti. Prekvapilo ma, že výbornými plavcami sú ťavy, netopiere a dokonca aj leňochody. Ježkovia vedia aj splývať na chrbte. Tigre sa vo vode pohybujú tiež veľmi obratne a trúfnu si pri tom uloviť aj krokodíla! Albatrosy (v knižke od Albatrosu nemôžu chýbať:) ) celých päť rokov po vyliahnutí nelietajú, len sa nechajú unášať vlnami na mori. Najviac nás pobavilo, že plameniaky sa v detstve musia učiť plávať od dospelých v kurzoch plávania! Aj malé uškatce sa musia učiť plávať.

Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá odetskychknihach.sk

Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá odetskychknihach.sk

Kto by sa chcel nechať zahanbiť sviňou domácou

Predstava malých nemotorných plameniakov alebo uškatcov je zábavná, ale nielen preto ich tvorcovia knihy spomenuli. Je jasné, že mysleli na tých malých čitateľov, ktorí potrebujú trochu motivácie. Presne s takýmto zámerom som knihu objednala aj ja. Moje dieťa miluje bazén, ale keď na kurze inštruktori nútili žiačikov robiť náročnejšie prvky, nadšenie hneď opadlo. Možno práve táto kniha zaberie! Ukazuje, že plávanie je prirodzené, veď v prírode to zvládne takmer každý druh. Rybám, korytnačkám, chobotniciam & co. je venovaných len pár strán; tvorcovia skôr chceli ukázať, že plávať vedia aj také ťarbavé zvieratá, od ktorých by to nikto nečakal. Kto by sa chcel nechať zahanbiť sviňou domácou. 🙂

Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá odetskychknihach.sk

A prirodzené je aj trochu sa báť. Autori nijako neskrývajú, že taká mačka alebo čivava do vody dobrovoľne nevlezie za nič na svete. Plávať vedia aj niektoré rastliny, rozprávkové bytosti a tiež, samozrejme, plavidlá aj neplavci vyzbrojení rôznymi plaveckými pomôckami (pomocné doštičky, slíže, klasické koleso, monoplutva, nafukovacie kreslo a dokonca aj zorbing!). Nemôžu chýbať plavecké štýly, ale nečakajte podrobný trénerský návod. Tvorcom išlo o to ukázať deťom, že voda je zábava a prirodzené prostredie nielen pre ryby. 🙂

Komu je kniha Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá určená

Hoci moje encyklopedické deti už množstvo informácií poznali z iných kníh, kniha Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá ich zaujala. Je určená malým čitateľom, pre ktorých sú obrázky rovnako dôležité ako slová. A pre rodičov, ktorí občas potrebujú vybaviť večerné čítanie nenáročnou rýchlovkou (ak treba, jednu dvojstranu prebehnete aj za minútu). Odporúčam pre vekovú kategóriu 4 – 8.

Ako som spomínala, toto je už ikstá encyklopédia o zvieratkách (hoci v tejto je faune venovaná len polovica textu), ktorú doma máme. Prečo ich toľko kopím? Deti naozaj bavia a okrem toho z každej sa dozvedia niečo nové. Ostáva mi len pár rokov, kým môj názor budú brať do úvahy, potom už budú všetko robiť po svojom. Neverím však, že s takýmto základom z nich niekedy vyrastú ľudia, ktorí si nevážia prírodu. A možno aj vďaka tejto knihe im nebude jedno, že práve na Slovensku takto trestuhodne otravujeme vodu v druhej najväčšej európskej rieke.


Kniha Všetko pláva, čo plutvy má aj nemá vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Albatros (v spolupráci s B4U Publishing). Má 48 strán a obrí rozmer 270×380 mm. Kúpiť ju môžete na stránke Albatrosu alebo v Martinuse.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „VŠETKO PLÁVA, ČO PLUTVY MÁ AJ NEMÁ / VŠECHNO PLAVE, CO PLOUTVE MÁ I NEMÁ (Štěpánka Sekaninová, Tomáš Pernický) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.