SVETOZÁR (Andrea Gregušová, Alica Raticová) – recenzia

Hoci hlavná postava Svetozár patrí svojím menom i osobnosťou skôr do čias minulých, kniha je skrz-naskrz súčasná: ilustráciami, nevšednou témou i posolstvom (v živote treba aj trochu neregulovaného chaosu).

Postmoderný trend vnášať do detských kníh vyslovene dospelácke témy, a pritom ich predstavovať pre deti príťažlivým spôsobom, dorazil aj k nám (napríklad tu som písala, ako si Daniela Olejníková poradila s témou depresie, tu o kritike vzdelávacieho systému v reedícii Máme Emu). Andrea Gregušová, Alica Raticová a vydavateľka Zuzana Mitošinková si v Svetozárovi zvolili tému zasadania úradníkov a lokálnych politikov. Čo už môže byť detskej duši vzdialenejšie?

Autorky úradnícky motív využili dokonale: žargón lokálnych politikov v detskej knihe nepotrebuje žiadnu hyperbolizáciu – aj bez nej vyznieva smiešne. Protipólom byrokracie sú slobodné a bezstarostné holuby. Moje deti sa v spore úradníkov a miestnych holubov automaticky pridali na stranu tých druhých. Na pozadí ich konfliktu sa rieši téma prílišnej spútanosti pravidlami verzus sloboda, ústretovosť, tolerantnosť a v neposlednom rade užívanie si života.

Ako vyšiel tento experiment? Výborne! Takú vtipnú knihu ako Svetozár sme už dávno nečítali. Zdrojom nenúteného humoru sú neurotickí, úzkoprsí a byrokratickí úradníci (Mestská rada nie je holubník!“), holuby, ktoré preberú ich maniere (holubí richtár vyhlási: „Holubník nie je mestská rada!“) a miestny naivný dobrák-truľo Svetozár. Práve jeho jednohlasne zvolia za vyjednávača v spore s holubmi, lebo:

  • Má za domom holubník po starom otcovi, takže holubom určite rozumie.

  • Je najmladší a vie loziť po stromoch.

  • V mnohom sa ponáša na holuba. Napríklad: často lieta po meste, hlavu má neustále v oblakoch, vlasy má ako strapaté páperie, je chudý a chudobný ako kostolný holub a najmä – môže riskovať život, lebo je starý mládenec.

A Svetozár sa v holubníku naozaj cíti ako doma. Navyše tam nájde nečakané šťastie i nápad na skvelý biznis plán, ktorým zachráni holuby, mesto a ich spolužitie.

Holubí trus narobil poriadnu šarapatu

Samozrejme, kde sú holuby, sú aj holubie hovienka – téma deťom zo všetkých najmilšia. Hovienkový motív je vždy zásah do čierneho – moje detváky sa chichúňali už len pri zmienke o truse (recenziu na ďalšiu mimoriadne vtipnú a megaúspešnú hovienkovú knihu nájdete tu). Keď som ešte každé nakreslené i spomínané hovienko okorenila vlastným citoslovcom, boli úplne vo vytržení. Hoci niektorým sochám biela čiapka z výkalov aj celkom pristane (napríklad plešatej hlave pána predsedu), trus je hlavný dôvod, prečo ľudia z mesta holuby vyženú. Veľmi rýchlo však zistia, že sa prerátali.

Vydavateľstvo Egreš má už tradične grafickú latku nastavenú veľmi vysoko. Krásne obrázky sú také dynamické, plné akcie a často aj vtipné, že sme každú chvíľu museli prerušiť čítanie a čakať, kým si ich štuplíček (necelé 3 roky) do sýtosti poobzerá, a kým odpoviem na všetky otázky Prečo? Skvelá ilustrátorka Alica Raticová si, podobne ako v Čiapočke (recenzia tu), vystačila len s niekoľkými vrstvami farieb – dominuje, ako inak, holubia modro-sivá v úžasnej kombinácii s jemnými pastelovými farbami.

Takéto vydavateľstvo už na našom trhu bolo treba ako soľ – slovenskí autori, odvážne súčasné témy, nádherné ilustrácie, dôraz na kvalitnú grafiku, žiadne kompromisy, a pritom to nie je žiadna elitárska záležitosť. Dúfam, že sa im po veľkom úspechu Gréty (recenzia tu) a Leotoldy (recenzia tu) podarí vydávať knihy rýchlejším tempom. Držím palce!

Komu je kniha Svetozár určená

Po krátkom vysvetlení, čo sú to poslanci a mestská rada, knihu zvládnu aj trojroční drobci. Pomer ilustrácií k textu je mimoriadne veľkorysý. Aj takmer 50 strán sa preto dá prečítať na jedenkrát.

Kniha mala u oboch mojich detí taký veľký úspech, že sa po psíkovi začali dožadovať domáceho holuba.

Bonus

Nebol by to Egreš, keby ku knihe neponúkol aj iný tovar. Rovnako nádherný, rovnako vtipný. V tomto prípade sú to ponožky Holubežky. Čistá postmoderna!

Máte knihu Svetozár doma? Ako sa vám páčila? Alebo máte nejaké otázky? Napíšte mi komentár.


Kniha Svetozár vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve Egreš o.z. Má 48 strán a rozmer 160×220 mm. Ak vás táto recenzia zaujala, knižku si môžete kúpiť tu.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

2 odpovede na „SVETOZÁR (Andrea Gregušová, Alica Raticová) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.