POZNÁŠ BRATISLAVU? (spoločenská hra) – recenzia

Rozhodla som sa výnimočne uverejniť recenziu spoločenskej hry, lebo táto hra má k náučnej literatúre veľmi blízko. Je to náučná hra, v ktorej hráči odpovedajú na otázky. Napríklad: Ako sa volala ríša na našom území, kde vládli kniežatá Rastislav a Svätopluk? Veľká… a) Orava, b) Morava, c) Porta. Oznamoval „pivný zvon“ na Františkánskom kostole, že mestu hrozí nebezpečenstvo? a) áno, b) nie. Správne je b) – oznamoval koniec otváracích hodín v krčmách.

Na tieto otázky vedela odpovedať aj dcéra, lebo si zhodou okolností práve čítame skvelú knihu Pavla Dvořáka pre deti Maľované dejiny Bratislavy (recenzia čoskoro). Knižka s hrou sa tak ideálne dopĺňajú. Odpoveď na otázku o šachovom automate sme zase poznali z Kempelenovho životopisu (recenzia tu). Som rada, že vďaka tejto hre sme si mohli zopakovať vedomosti z knižiek. Keďže odpovede na otázky sa vždy vyberajú z troch alebo dvoch možností, je veľká šanca, že dieťa si tipne správne, aj keď odpoveď nepozná. Ale tá radosť, keď odpoveď vie z vlastnej hlavy, tá sa vyrovná jednotke s hviezdičkou od pani učiteľky 🙂 .

Rozkopaná cesta, spadnuté troleje a šťastie od holuba

Postup v hre Poznáš Bratislavu? urýchľujú alebo spomaľujú žlté kartičky z kôpky Prekvapenie. Častokrát sú urobené veľmi vtipne: rozkopaná cesta – stojíš dve kolá; trolejbusu spadli troleje – stojíš jedno kolo; chodievaš behať na Železnú studienku a máš dobrú kondíciu, posuň sa dopredu o tri políčka; dnes máš šťastie – zašpinil ťa holub – posuň sa dopredu o tri políčka. Vidieť, že hru robili Slováci, ktorí poznajú naše reálie. Vyhráva hráč, ktorý príde do cieľa ako prvý. Rýchlosť postupu závisí od vedomostí aj šťastia, preto hra nie je frustrujúca pre niekoho, kto bratislavské zákutia a históriu takmer nepozná, ani nudná pre toho, kto už všetko ovláda.

Vedomostné otázky sú rôzne náročné. Na mnohé som nevedela odpovedať ani ja, iné zvládne skoro každé šesť- sedemročné dieťa (vlieva sa v Bratislave do Dunaja Váh? Vlieva sa do Dunaja pod hradom Devín rieka Morava/Vltava/Labe?). Myslím, že je za tým zámer nájsť rovnováhu medzi tým, aby sa dieťa niečo naučilo a aby ho zároveň neznechutil pocit, že nič nevie.

Potešil aj taký detail, že figúrky nie sú z lacného plastu, ale drevené. Tvrdiť, že by táto hra bola ekologická, by bolo prehnané (je napríklad obalená zbytočnou fóliou), ale v krabici si domov odnesiete menej vzduchu, ako pri spoločenských hrách býva zvykom.

Komu je spoločenská hra Poznáš Bratislavu? určená

V krabici nájdete dve verzie so samostatným herným plánom, kartičkami aj sadou fotografií. Náročnejšia verzia (480 otázok) je pre staršie deti a dospelých, druhý set (162 otázok) je pre 7 – 12 ročné deti. Tak udáva výrobca. Je to preto, lebo hráč, ktorý hádže kockou, musí odpovedať na otázky a vybrať si jednu z možností, ktoré mu z kartičky prečíta jeho spoluhráč. My sme hru hrali so 6-ročnou dcérou, ktorá ešte nevie čítať, a tak som otázky pre ňu aj pre seba čítala ja. Tým som si zároveň mierne sťažila podmienky pre seba, lebo som si nemohla prečítať možnosti na druhej strane kartičky (tam je vyznačená aj správna odpoveď). Ale takto to bolo aspoň férové a s dcérou sme skoro vždy skončili takmer naraz.

Vyšší level pre staršie deti a dospelých sme ešte nevyskúšali, ale určite nebudeme čakať šesť rokov, kým tak spravíme. Otázky sa po niekoľkých kolách začínajú opakovať – to je pri vedomostných hrách nevyhnutnosť – preto odhadujem, že do roka prejdeme na dospelácke otázky. Zatiaľ však opakovanie otázok nevnímam negatívne – aspoň si precvičujeme pamäť.

Spoločenskú hru Poznáš Bratislavu? vydalo vydavateľstvo Dajama (www.dajama.sk) v roku 2015. Má rozmer 230×230 mm. Ak vás táto recenzia zaujala, hru si môžete kúpiť tu.

Vo vydavateľstve Dajama, ktoré sa špecializuje na bedekre, vyšiel aj set Bratislava deťom 2 v 1 pexeso + 50-dielikové puzzle.

Ak ste pripravení zaplatiť pár eur naviac (Vianoce sa blížia!), potom vrelo odporúčam hru Bratislava z vydavateľstva PanMedvedik z roku 2015 s parádnymi ilustráciami maliara a ilustrátora Miloša Koptáka. Má dve verzie, vedomostnú a obyčajnú variáciu na Človeče, nehnevaj sa s bratislavskými reáliami. Pozrite si ju, je naozaj vydarená. Nie som expertka na spoločenské hry, ale táto je najkrajšia, akú som videla.

Ak Vám ešte Bratislavy nebolo dosť, vyskúšajte aj drevenú stavebnicu Bratislavský hrad. Lacnejšia papierová verzia znázorňujúca obrátenú pyramídu sa dá kúpiť tu.


Máte hru Poznáš Bratislavu? doma? Ako sa vám páčila? Alebo máte nejaké otázky? Napíšte mi komentár.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

6 odpovedí na „POZNÁŠ BRATISLAVU? (spoločenská hra) – recenzia“

  1. Všetky spoločenské hry s pridanou hodnotou stoja za tých pár € naviac. Aj keď sa to nateraz nezdá, tie prijaté informácie sú na nezaplatenie. Najkrajšie je, že pri nich trávite čas všetci spoločne a nie každý sám s tabletom, mobilom vo virtuálnom svete. My máme viac hier obľúbených, tá posledná je opäť o level vyššie ( eko-hry) 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.