Tu som písala o výnimočnej knihe o zraku Takto vidím. Inšpirovala ma, aby sme si spolu s deťmi urobili množstvo aktivít s touto témou.
- Napíšte svoje meno (väčšie deti aj svoju adresu) Braillovým písmom. Vytlačte si predtým šablónu, napríklad z tejto stránky, kde je aj veľa iných zaujímavých úloh.
- Nemáte vo svojom okolí chodníky upravené reliéfnymi prvkami pre nevidiacich? Skúste do vytlačenej mapy street view (v takej mierke, aby bolo dobre vidieť chodníky) vyznačiť tieto prvky. Umiestnite vodorovné čiary a bodky tak, aby ste nevidiacich bezpečne doviedli napr. z vášho domu do najbližšieho obchodu/na zastávku MHD.
-
Napíšte si vlastné meno v egyptských hieroglyfoch. Tu je návod a video k nemu (v angličtine). Tu je zjednodušená tabuľka pre deti, tu videokurz o hieroglyfoch pre malých egyptológov (angl.).
-
Kto by nemiloval optické ilúzie. Pozrite si tie najznámejšie a vyrobte si vlastné (angl.):
Doma máme aj túto nálepkovú knižku o optických ilúziách. Deti sa môžu presvedčiť, že rovnaké nálepky v rôznych kontextoch vyzerajú inak. Skvelý nápad! Kúpiť si ju môžete tu. Zohnať od Usbornu povolenie publikovať fotografie vnútorných strán nie je práve najjednoduchšie, takže zatiaľ si ich môžete popozerať len tu.
-
S Michaelom z Českej televízie si vyrobíte jednoduchý periskop.
-
Takto jednoducho si vyskúšate, ako funguje vnímanie hĺbky.
-
S periférnym videním sa dá veľa experimentovať. Zaujímavý je napríklad tento experiment.
-
Lupy nie sú len na pozeranie chrobákov. S pomocou lupy, lepiacej pásky, krabice od topánok, nožíka a mobilu si môžete spraviť aj vlastné domáce kino!
-
alebo UV svetlo.
-
Jednoduchý návod, ako si vytvoriť vlastnú lupu z PET fľaše naplnenej vodou:
-
Takto objavíte vlastný slepý bod (angl.).
-
Táto aktivita je pre starších: ako vidieť žilky vo vlastnom oku (angl.).
-
Ak vás experimenty príliš nelákajú, určite si vyskúšajte aspoň tieto (angl.) o pomýlení zmyslov, moje deti boli nadšené, skúšali sme ich na všetkých členoch rodiny.
-
so staršími deťmi si môžete pozrieť videá o tom, ako prežíva svoj každodenný život nevidiaci (angl.).
-
Úplne fascinujúce videá, aspoň pre mňa, sú o týchto ľuďoch, ktorí si stratený zmysel dokázali plnohodnotne kompenzovať vyvinutím celkom nového zmyslu. O chlapcovi, ktorý namiesto zraku používa echolokáciu a o žene, ktorá zvuk vníma cez vibrácie celého tela.
-
S mladšími deťmi si môžete na prechádzke vyskúšať, ako sa presúvajú nevidiaci. Tibor Hujdič (pán Mrkvička) do svojej knihy Rodič ako detské ihrisko zaradil „hru“ Nevidiace dievčatko a psík. Rodič (psík) vedie dieťa (ktoré ma zatvorené oči) za ruku a upozorňuje ho na prekážky ako obrubník, schody a pod. Vyzerá táto hra príliš jednoducho? Sama som si nedávno vyskúšala aktivitu v Bibiane, kde bolo treba prejsť krátkym chodníkom s maskou na očiach a bielou paličkou v ruke. Trvalo mi to nekonečne dlho! Pocit neistoty, keď sa človek náhle nemohol spoliehať na zrak bol nečakane silný. Keď už dcéra chcela moje slimačie tempo urýchliť, zobrala ma za ruku a viedla. Vtedy som si uvedomila, ako veľmi musia nevidiaci dôverovať svojmu psíkovi a že to vôbec nie je samozrejmé. Bola to naozaj silná skúsenosť.
Určite aj vy poznáte nejaké zaujímavé experimenty a videá k tejto téme. Podeľte sa s nimi v komentári.
2 odpovede na „Aktivity pre deti k téme ZRAK“