DETSKÉ KNIHY O DOPRAVNÝCH PROSTRIEDKOCH

Nájsť dopravné prostriedky v knihe nebol žiadny problém, cestovanie je v detských knihách dosť častý motív.

Vtáčia legenda

Vtáčia legenda

Cestovanie s deťmi môže byť nočná mora. Alebo aj nemusí. Dlhý let do dovolenkovej destinácie využili dedko s vnukom na zaujímavé rozhovory a vymýšľanie vlastných príbehov. Vladimír Král a Daniel Hevier vytvorili množstvo kníh, ale v tejto sa obaja prekonávajú. Recenzia tu.

O ôsmej na arche

Loď a najmä jej veľkosť hrá v tomto príbehu podstatnú úlohu. 🙂

Pod zemou/pod vodou

Mizielińskí majú slabosť pre čudesné dopravné prostriedky, ktoré nájdete v podzemí alebo na dne oceánskych priekop.

Emil z hôr

Cestovať sa dá aj na trampolíne. Len si na to musíte zvoliť vhodný deň. 🙂 Prečítajte si ukážku v mojej recenzii. Ďalší vtipný moment je, keď rodičia rozmaznaného dieťaťa cestujú v uchu slona. Ešte sa tu lieta na metle a prekračujú sa záhadné portály do iných svetov, cestovanie vlakom a maringotkou ani nespomínam. Až teraz som si uvedomila, že Emil z hôr je vlastne hotový road trip. Výborné čítanie na tento týždeň! Recenzia tu.

Medveď, ktorý tam nebol

Veľmi zaujímavý dopravný prostriedok má aj medveď, ktorý predtým, ako sa stal medveďom, bol svrbením. Prudko filozofická a šialene bláznivá knižka autora, ktorého zaručene poznáte, aj keď ste o tom možno nevedeli. Recenzia tu.

Máme Emu

Zázračná učiteľka Ema sa dokáže premeniť na čokoľvek, takže malí škôlkari si pocestujú. Recenzia tu.

Tri životy Maxi

Zaujímavé, táto kniha sa hodí skoro na každú tému tohtoročného Prečítaného leta. V príbehu hrá dôležitú úlohu aj električka.

Deň, keď pastelky dali výpoveď

Daniel má rád hasičské autá, ale červená pastelka je z jeho vášne už dosť unavená.

Dieťa na výmenu

Kniha pre tínedžerov. Cestuje sa tu veľa – lietadlom, autom, ale našťastie na vlak nikto nenastúpi. Viac napíšem v týždni o spánku.

Free the Lines

Mačička v chatrnom člnku a nepriateľská obrovská rybárska loď. Kto vyhrá? Recenzia tu.

Kde je Ester N?

Ester sa najprv musí tlačiť v preplnenej električke, aby vedela oceniť pokoj a ticho v prázdnych sálach galérie. Recenzia tu.

Kde žijú divé zvery

Max sa celý rok plaví na ostrov divých zverí a rok naspäť, ale keď sa vráti späť, večera je ešte teplá. 🙂 Recenzia tu.

Komodo

Plaví sa aj chlapec v nádhernej knižke Petra Sísa. Recenzia tu.

Prázdniny s Oskarem

Cesta je cieľ a o prázdninovom cestovaní to platí dvojnásobne. Recenzia tu.

Vyrob si vlastnú garáž

My máme doma verziu pre dievčatá – Vyrob si vlastný domček pre bábiky. Nálepky nám vystačili na veľký trojizbový dom a ešte ich aj dosť zvýšilo. Za málo peňazí veľa muziky: zábava s domčekom bola nielen vtedy, keď sme ho vyrábali, ale aj odvtedy doň staršia dcéra stále niečo pridáva. Záclony, koberce, nový nábytok… Nálepkami z knižky si tiež môžete ozdobiť poličku – výborná motivácia pre deti, aby si upratali.

Slovenské verzie sú už vypredané, preto dávam link na českú.

Kladka, páka a iné stroje

Sada rôznych geometrických predmetov, motúzikov, plastových šroubov a matíc a perforovanej tabule, pomocou ktorých si vytvoríte modely kladky, páky a iných strojov. 🙂 Týmto spúšťam petíciu, aby v Slovarte urobili ďalšie vydanie, niektoré kúsky z kartónu sa nám totiž už rozpadli. Táto geniálna kniha by nemala chýbať v žiadnej rodine!

Každú tému Prečítaného leta zachránia aj cestopisy. V nich sa to väčšinou dopravnými prostriedkami len tak hemží. My doma máme Mapy, Metropolis, The Big City Sticker Book (recenzia tu) a Abeceda z měst.

Bratislavčania, nezabudnite sa zahrať spoločenskú hru Poznáš Bratislavu? Rýchlosť postupu závisí od všeobecného prehľadu hráčov a – dopravnej situácie! 🙂

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.