SOFIA A TEKVIČKA (Pat Zietlow Miller, Anne Wilsdorf) – recenzia

Túto knihu by som za normálnych okolností asi nekúpila. Obrázky ma nijako nenadchli. Ale Laura z Voňavých knižiek mi o nej rozprávala s takým nadšením, že sa nedalo odolať. Hovorila mi, že je to knižka o tom, ako sa dievčatko spriatelí s tekvičkou, a o tom, ako sa jej vlastná dcéra po jej prečítaní takto spriatelila s čerešničkami. A ako si ich chcela brať aj do postele 🙂 .

Príbeh mal obrovský úspech aj u nás doma. Knihu sme mali požičanú asi tri týždne a celý ten čas sme ju čítali každý deň. A ja som čakala, akú zeleninu dovlečú do postele moje detváky. Samozrejme, bez fiktívnej kamarátky Betky rastlinného pôvodu sa to nezaobišlo ani u nás. V našom prípade to bolo jabĺčko poľudštené namaľovanými očami a ústami. Rovnako ako Sofia, aj naše detváky ho tvrdohlavo odmietali zjesť, keď im ho umyl so situáciou neoboznámený ocko.

Ako skončila Betka

Betkinu životnú púť ukončilo pár pádov na zem a týždňový výlet mimo domu. Medzitým sa na polozhité jablko, našťastie, zabudlo. Keď sme sa však vrátili, z plyšovej sovičky sa stalo „bábätko,“ ktoré si dcéra už mesiac nosí všade so sebou. Kŕmi ho, kočíkuje, dáva mu čiapku a sveter, keď ide von, a keď sa nepozeráme, tak aj pusinky. Som presvedčená, že tento vzťah k „bábätku“ má na svedomí Sofiina láska k tekvici. Milujem knihy, ktoré majú presah do reálneho života. Nakoniec ani tie ilustrácie neboli vôbec nudné. 2,5-ročného štuplíka mimoriadne zaujali. Ukážky z knihy nájdete tu.

Ale priateľstvo so zeleninou má aj svoje nevýhody. Sofiini rodičia vedia, že tekvica čoskoro zhnije, a chcú Sofiu uchrániť pred sklamaním. Ponúkajú jej sladkosti aj nové hračky, ale ona sa jej nechce vzdať ani za svet. Lebo žiadna hračka nie je taká vhodná na mojkanie. Ale keď začnú Betkin nevábny vzhľad komentovať aj iné deti, Sofia pochopí, že s ňou treba niečo robiť. Vyskúša pár naivných riešení a nakoniec ju zakope v zemi, aby Betka „pookriala.“ Až na tomto mieste som pochopila, že táto veselá knižka nenápadne rozpráva, okrem iného, o starnutí a smrti.

Prečo by túto knihu mali čítať aj dospelí

Ďalšia kniha, ktorú by som zaradila do kategórie Povinné čítanie pre rodičov malých detí. Ďalšia príležitosť pre dospelých pozrieť sa na svet detskými očami. Keď Sofii rodičia ponúkajú výmenou za Betku hračky, na prvý pohľad je ich konanie prirodzené, racionálne. Chcú predísť tomu, aby zažila smútok z tekvičkinho „starnutia“ a „smrti.“ Ale tabuizovať tieto témy pred deťmi nemá význam. Sofia sa s nimi napriek obavám rodičov skvele vyrovnala. Stačilo malé ubezpečenie, že Betke je pod zemou a snehovou prikrývkou dobre. A iba vďaka tomu, že ju uložila do zeme, mohla zažiť kolobeh života a pozorovať, ako zo starej tekvičky vyrástli hneď dve nové – Betkini synovia.

Navyše, v momente, keď začnete tekvičku vnímať ako metaforu živej bytosti (veď má aj meno a nakreslené ľudské črty), začne vám konanie rodičov pripadať absurdné. Nikto by sa predsa nezbavil kamaráta len preto, že je starý a umiera. Táto knižka nám rodičom tiež pripomína, že detské puto k veciam môže byť rovnako silné ako k ľuďom. Kto nemal v detstve svojho plyšového maznáčika? Detský antropomorfizmus je bezhraničný. Budem na to pamätať pri triedení detských hračiek 🙂 .

Čo je na tejto knihe najlepšie? Má toľko vrstiev, toľko interpretácií, a pritom sa dá stále čítať aj ako jednoduchý a úžasne vtipný príbeh. Vôbec to nie je ťažko stráviteľná elitárska záležitosť. S dcérou sme prelúskali asi dve stovky detských kníh a táto je jedna z najlepších. Verbarium zase boduje (recenzia na ďalšiu úžasne vtipnú knihu z tohto vydavateľstva tu).

Čo sa mi ešte páčilo na tejto knižke?

  • vznikla podľa skutočného príbehu
  • dospelí na obrázkoch majú trochu nadváhu
  • slovná zásoba našej predškoláčky sa rozšírila o slovo „štýlový.“

Komu je kniha Sofia a tekvička určená

Prevažujú tu ilustrácie nad textom, takže deťom od troch do šiestich rokov.

Bonus

Tu je recenzia knižky aj s návodom, čo všetko sa dá robiť s tekvičkami.

Kniha vyšla v roku 2016 vo vydavateľstve Verbarium. Má 40 strán a rozmer 207x261mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu Sofia a tekvička si môžete kúpiť tu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Jedna odpoveď na „SOFIA A TEKVIČKA (Pat Zietlow Miller, Anne Wilsdorf) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.