365 TUČŇÁKŮ (Jean-Luc Fromental, Joëlle Jolivet) – recenzia

Matematika ako najobľúbenejší predmet? Dokonca ako najobľúbenejšia činnosť vôbec? Čím viac si čítam o Hejného metóde (napr. tu alebo tu), tým menej chápem, prečo ju nepoužívajú na všetkých školách. A škôlkach. Príklady sa počítajú takými názornými postupmi, že ich vyriešia aj celkom malé deti.

365 tucnaku

Hejný u nás doma

U nás doma sme skúšali metódu sčítavania krokov. Najprv sa kolíkmi vyznačila dráha – kolíky boli od seba vzdialené na dĺžku detského kroku. Potom ocko urobil napríklad dva kroky a potom ďalšie dva. Detváky mali hádať, koľko krokov musia urobiť zo štartovacej čiary, aby sa k nemu dostali. Pri každom kroku zároveň tlieskali – výborný nápad zapojiť do abstraktného myslenia pohyb a iné zmysly ako zrak. Svoje prvé skúsenosti s matematikou si potomstvo očividne užívalo. Pišťali od radosti a toto jednoduché cvičenie chceli opakovať stále znova so stále vyššími číslami. Na tretí deň už bola vykolíkovaná dráha dlhá asi 10 metrov a riešili sa úlohy typu 8 + 12. Samozrejme, na tie najnáročnejšie už správne odpovedať nedokázali, ale zábava to bola parádna.

Keďže o školách v našom okolí veľké ilúzie nemám („Najprv sa naučte násobilku naspamäť, potom si to vysvetlíme“), našu predškoláčku sa snažíme čo-to hravou formou naučiť už teraz. Sčítavanie s číslom 6 jej ide výborne, veď sa každú chvíľu hráme Poznáš Bratislavu? a iné spoločenské hry, tak som vymyslela, že ich pravidlá si budeme upravovať tak, aby sa kockou nehádzalo dvakrát vtedy, keď sa hodí šestka, ale iné číslo. A postupne to budeme obmieňať. Takto si precvičíme všetky kombinácie sčítavania.

365 tucnaku

Príživníci vo frakoch

Neviem, či Jean-Luc Fromental Hejného metódu pozná, v každom prípade podľa nej postupuje. Príklady v oceňovanej a do mnohých jazykov preloženej knižke 365 tučňáků názornejšie už ani byť nemôžu. Aj preto si každý z knihy vezme toľko, koľko chce. Náš trojročný štuplíček kompletne odignoruje matematické operácie, vníma len dej s ilustráciami, a stále je to preňho veľká zábava. Celá knižka je totiž postavená na veľmi – naozaj! – vtipnom príbehu. Štvorčlenná rodina každý deň dostáva poštou škatuľu s tučniakom od neznámeho darcu. Nevedia od koho, prečo ani kedy sa to skončí. Dvaja-traja tučniačikovia sú rodinnými miláčikmi, ale po pár dňoch majú tých nemotorných pažravcov všetci plné zuby. Necivilizovaní príživníci (aspoň na Silvestra sú oblečení vhodne – vo frakoch 🙂 ) najprv privedú rodinu do stavu amoku, potom rezignácie až asimilácie 🙂 . Rozuzlenie – kto a prečo im tie tučniaky posiela – je také nečakané a vtipné, že ho sem radšej nenapíšem, aby som vám nepokazila prekvapenie.

 365 tucnaku

Knižka má poriadne veľký formát – to aby vynikli fantastické ilustrácie Joëlle Jolivet. Okrem tučniačej bielej a čiernej pracuje len s oranžovou a sivomodrou. Táto francúzska ilustrátorka vytvorila s Fromentalom skvelý tím a viacero úspešných kníh. Výborne sa dopĺňajú. Jeho bláznivý dej domyslela do praktických dôsledkov. A 365 dní s 365 tučniakmi je veru poriadna pohroma.

Komu je kniha 365 TUČŇÁKŮ určená

Táto knižka by mala byť povinným čítaním na matematike. Jednoducho vysvetľuje základné matematické operácie na praktickom probléme, ale najmä ukazuje, na čo je matematika vlastne dobrá. Neviem si predstaviť lepší úvod do tohto predmetu. Naopak, viem si živo predstaviť nadšeného učiteľa, ako s touto knihou pracuje ďalej, ako vymýšľa podobné príbehy s praktickými úlohami… Knižka má otvorený koniec, ktorý sa sám ponúka na kreatívne dotvorenie.

To ale neznamená, že knižka je len pre školákov. Je tu minimum textu a veľké obrázky, takže nudiť by sa nemali ani trojroční. Príbeh spracujú už aj takéto malé deti – pochopia, že každý deň pribudne jeden tučniak a že zakrátko sa ich nahromadí príliš veľa. Tí, ktorým sú rovnice ešte vzdialené, si môžu precvičovať počítanie napríklad do 20. Príležitostí prepočítať neustále sa zväčšujúci počet tučniakov je tu neúrekom.

365 tucnaku

Bonus

Z 365 tučniakov sa stala taká kultovka, že má aj vlastný merchandising, adventný kalendár 🙂 .

Bonus II

Ak by mal niekto pochybnosti, či sa dá s matematikou pracovať už v škôlke, táto skvelá príručka Jany Slezákovej a Evy Šubrtovej by ho mala vyviesť z omylu. Povinné čítanie pre všetkých pracovníkov MŠ! Kto nemá šťastie na osvietenú škôlku, môže si aktivity z brožúry vyskúšať aj doma. Vrelo odporúčam!

365 tucnaku


Poznáte nejaké matematické hry pre škôlkarov? Alebo máte otázky k tejto knihe? Poteším sa všetkým komentárom.

Kniha 365 tučňáků vyšla vo vydavateľstve Baobab v roku 2017. Má 48 strán a rozmer 255×330 mm. Kúpiť si ju môžete napríklad v slovenskom alebo českom Martinuse.

Fotografie uverejňujem so súhlasom vydavateľstva.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

2 odpovede na „365 TUČŇÁKŮ (Jean-Luc Fromental, Joëlle Jolivet) – recenzia“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.