Letia bosí proti noci,
nosia čudný strach.
Majú strašne dlhé nosy
a na krídlach prach.
Poznáte? Ak sa s deťmi zapájate do Prečítaného leta, môžete si tento týždeň pustiť pesničku Komáre od O.B.D. Alebo Muchu tse-tse od Lojza, obľúbenej skupiny mojich detí!
Tipov na čítanie o tejto téme je omnoho viac. Tu je výber toho najzaujímavejšieho:
Hmyz a Veľká kniha o malých tvoroch
Na portáli Prečítaného leta som tento týždeň písala rovno o troch knihách: náučnej knižke Hmyz zo Svojtky, Veľkej knihe o malých tvoroch od slávneho Yuvala Zommera a rovnomennej úlohovej knihe zo Slovartu (recenzia tu).
Tajomná príroda, Tajomné bludiská
Ďalšie knihy aktivít zo Slovartu, kde sa to hmyzom len tak hemží. O Tajomnej prírode som písala tu.
Včely
Poliaci Socha + Grajkowski a Mizielińskí sú majstri zaujímavo napísanej a krásne ilustrovanej náučnej literatúry pre deti. Včely sú o to zaujímavejšie, že Socha včelárstvo pozná z prvej ruky.
Včelár Jožko
Ilustrátorka Simona Čechová je momentálne na výslní. Zaslúžene. Keďže je zároveň včelárkou, trúfla si aj na textovú časť knihy o včelách. Mne však v jej autorskej knihe trochu chýba nejaká pointa, niečo nečakané, nedopovedané. Preto ju zaraďujem do kategórie pre najmenších drobcov (2 až 3 roky). Takú krásnu knihu ako Včelár Jožko si, samozrejme, so záujmom prelistujú aj staršie deti, ale nemyslím si, že sa k nej budú veľmi často vracať.
Hávedník
Odporúčam z celého srdca! Viac som napísala tu.
Tajný život mäsožravých rastlín
Vydavateľstvo Grada graduje. Ich tohtoročná séria náučných kníh s dôrazom na zaujímavé ilustrácie je parádna. V Tajnom živote mäsožravých rastlín má hmyz, samozrejme, smutný osud. Viac napíšem neskôr.
Ilustrovaný atlas najčudesnejších prehistorických zvierat
Napísala som ten názov dobre? Vždy si to musím overiť :). Táto mikroencyklopédia nie je primárne o hmyze, ale aj ten je medzi pravekými a prehistorickými príšerami zastúpený. Recenzia tu.
Ja som život
Ak už máte náučných kníh po krk, pozrite si napríklad zaujímavo ilustrovanú Ja som život. Je to jedna z kníh, ktoré pivotujú okolo jednej témy, podobne ako dvojičky Takto vidím a Takto počujem (recenzia tu). Aj na abstraktný pojem život sa dá pozerať z rôznych strán. Z hmyzej perspektívy je život niečo celkom iné ako z pohľadu korytnačky. Niektoré druhy hmyzu žijú len jediný deň – tejto myšlienke je venovaná celá dvojstrana, korytnačím matuzalemom zase druhá. Takto nenápadne autorka čitateľa vyzýva, aby sa na svoju existenciu pozrel z nového uhla. Môžete sa s deťmi zamyslieť, ako by sa zmenil váš život, keby ste vedeli, že bude trvať len pár hodín.
K životu patrí aj smrť, na obrázku sú tu znázornené ako dve kamarátky na bicykli. S podobnou šokujúcou priamočiarosťou, bez pátosu Elisabeth Helland Larsen rúca aj ďalšie viac či menej silné tabu. Smútok, depresia, strach aj vojna – to všetko je súčasťou života. Spisovateľka, nemocničná klaunka, o tom vie svoje. Ale kniha nie je prepchatá takýmito ťažkými témami. Naopak, je viac než vyvážená nádhernými veselými ilustráciami Marine Schneider, z ktorých ide radosť. Tej sa v nich podarilo výborne zachytiť aj ďalší odkaz knihy: nie je dôležité, čo vám život naloží na plecia, ale ako to prijmete. Pre niekoho je život príliš veľký a má z neho strach, iný si životom bezstarostne poletuje ako motýľ.
Ja som život už v kníhkupectvách nenájdete, skúste pozrieť v knižnici.
Hastrošovci
Ak sa vám žiada trochu odľahčenej beletrie, potom odporúčam jednu z našich top najobľúbenejších kníh, Hastrošovcov od Roalda Dahla. Stará Hastroška sa pomstí dedoovi Hastrošovi tým, že mu uvarí biošpagety – so živými dážďovkami. A to je len začiatok! No dobre, dážďovky nie sú hmyz, ale medzi bezstavovce patria :).
Cikáda
Vo vydavateľstve Labyrint/Raketa majú Shauna Tana radi. A Shaun Tan má rád Kafku. Cikáda je Proces, Zámok aj Premena v jednom. A presne ako v Premene, aj tu je hlavným hrdinom človekohmyz. Lenže v tomto prípade má metamorfóza šťastný koniec! Recenzia tu.
Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali
My sme si z knižnice požičali starú edíciu s krásnymi ilustráciami Svetozára Mydla. Z mračna múch vytvoril siluety svetadielov!
Ak máte doma škôlkara, nezabudnite na časopis Včielka. 🙂
A keď už budete mať čítania plné zuby, skúste rukou chytiť muchu. 🙂
A posledný tip: pozrite si fantastickú animovanú sériu Minuscule o chrobáčikoch. U mňa osobne v top 3 najvtipnejších večerníčkov všetkých čias!