Táto kniha nie je pre každé dieťa. Čitateľ musí zvládnuť poriadnu dávku poetického jazyka. Ak je ten váš odchovaný na básničkách a metafory, prirovnania ani epitetá ho nevyvedú z miery, potom si môžete trúfnuť na Bylinkové rozprávky.
Je to zaujímavý koncept: básnické rozprávky v próze s témou byliniek. Každá minikapitolka, okrem dvoch úvodných, je venovaná jednej liečivej bylinke. V prvej časti každej kapitoly je krátka rozprávka, v ktorej bylinka ožije. Ale nečakajte klasický príbeh s klasickou zápletkou, vyvrcholením a rozuzlením, často sú to skôr lyricko-fantastické meditácie o prírode. V druhej časti, odlíšenej kurzívou, sa dospelý rozprávač prihovára detskému čitateľovi, vyzýva ho na spoločné prechádzky v prírode, na spoločné aktivity typu okopávanie záhradky, varenie šípkového džemu a podobne. Na konci každej kapitolky si dospelý spoločne s detským čitateľom uvaria čaj z bylinky, o ktorej je reč. Pri tejto príležitosti sa rozprávač vždy zmieni o jej liečivých účinkoch.
Tento dialóg medzi dospelým (rozprávačom) a dieťaťom (čitateľom), ktorého neustále oslovuje v druhej osobe, je ozvláštnením knihy. Dieťa húta, kto je to ten rozprávač, čo sa mu tak familiárne prihovára. Myslím si, že ak si dieťa tieto rozprávky nečíta samo, rozprávková aj komentárová časť sa mu môžu zliať dokopy, veď sú odlíšené len vizuálne – kurzívou. Ale nejako výraznejšie vymedziť svoj fantazijný svet od reálneho asi ani nebolo autorkiným zámerom.
Nos, ktorý do všetkého strká nos
Ilustrácie sú pekné a hoci nie sú celkom na úrovni toho najlepšieho, čo tu máme (napr. tu, tu alebo tu), pracuje sa tu s modernými ilustrátorskými postupmi. Čo je hlavné, bylinky na obrázkoch sú zobrazené dostatočne realisticky, sú rozpoznateľné, takže knižka má aj edukačnú funkciu, ktorú som od nej očakávala. Najviac moje deti zaujali obrázky utekajúceho nosa/očí/uší. Leitmotívom celej knihy (v texte aj na ilustráciách) sú totiž zmysly: rozprávača zlákali zmysly na prechádzku do jarnej prírody a tam sa úplne odtrhli z reťaze a musí ich naháňať. Ďalšími motívmi, ktoré sa často v knižke objavujú, sú narážky na Bibliu („A videl, že je to dobré“), smútok, samota, pocit stiesnenosti v sídliskovom paneláku a potreba uniknúť do prírody. Napriek tomu celkovo knižka nevyznieva depresívne. Aj na takéto pocity našťastie existuje liek – čaj z ľubovníka bodkovaného :).
Komu je kniha Bylinkové rozprávky určená
Deťom od 5 rokov, ktoré znesú veľa básnických prvkov, sú zvyknuté aj na alternatívnejšie rozprávky bez klasického príbehu. Moje deti síce mimoriadne zaujal koncept rozprávok o bylinkách a páčili sa im aj ilustrácie, ale poetický jazyk bol pre ne príliš silná káva a pri čítaní neudržali pozornosť. Dúfam, že iné deti si túto knihu vychutnajú lepšie.
Bonus
V zime som natrafila na apku What’s that flower a nemohla som sa dočkať, kým ju otestujem. Konečne prišla jar a tak ju môžeme vonku využívať. Apka je zadarmo a je veľmi jednoduchá. Po piatich otázkach (akej farby je kvet, koľko má približne okvetných lístkov, kde väčšinou rastie a pod.) ponúkne fotku danej rastliny aj s menom. Skvelé! Milujem 21. storočie.
Knihu vydalo v roku 2016 vydavateľstvo OZ FACE. Má 62 strán a rozmer 175x240mm.
Ak vás táto recenzia zaujala, knihu Bylinkové rozprávky si môžete kúpiť tu.