Tým, čím bol Weinstein pre #MeToo, tým by mohol byť koronavírus pre postoj zamestnávateľov k homeofficovaniu. Len nedávno bol zverejnený prieskum, podľa ktorého na Slovensku z domu robia len 3 % zamestnancov. V čase pandémie a zatvorených škôl toto číslo rapídne rastie. Prácu z domu s malými deťmi na krku som si odskúšala na vlastnej koži v predstihu už počas našej kiahňovej karantény. Tu je zoznam overených pomocníkov, vďaka ktorým som to prežila
Prvý disclaimer: každé dieťa je iné, takže čo funguje na jedného…
Druhý disclaimer: neexistuje žiadna zázračná kniha, ktorá vám sama zabaví deti na dlhé hodiny (možno okrem Radiobuch :)). Ako pri všetkom v rodičovstve, aj tu platí, že sa treba pripraviť dopredu. Dieťa by si malo ku knihe dopredu vybudovať pozitívny vzťah tým, že mu ju rodič ukáže v čase, keď sa nikto nikam neponáhľa. Aby si knihu nespojilo s myšlienkou: „Toto mi mama podstrčí vždy, keď sa ma chce zbaviť.“ V takom prípade si ju, samozrejme, vopred znechutí. Sama som si takto odpálila pár úlohových kníh, o ktorých som si myslela, že to budú najväčšie esá. Preto odporúčam v prvom rade nepodceniť prípravu.
KNIHY NA HOME OFFICE S DEŤMI
Radiobuch
No, jedna taká zázračná kniha, ktorá u nás fungovala aj bez akejkoľvek prípravy, predsa len existuje. Náš objav z Baobabu, Radiobuch. Tento tenučký zošit tabletové deti určite nezaujme (ospravedlňujem sa za pesimizmus, práve som dočítala Krotiteľov displejov 🙂 ). Pre všetky ostatné deti je to ideálna aktivita na homeofficovanie s rodičmi. Vystačia si s mobilom od rodičov, na ktorom si samy svojím tempom púšťajú inštrukcie na dokresľovanie situácií v zošite. Už na prvý pohľad je jasné, ako táto webstránka funguje a že ju robil niekto s ohľadom na cieľovú skupinu. Čierno-biela, bez zbytočných dekorácií (aby nič nerozptyľovalo), maximálne jednoduchá a funkčná. Nahrávka je rozdelená do kapitol a podkapitol, aby množstvo textu dieťa nezahltilo. A ak by predsa niečomu nerozumelo, môže si nahrávku zastaviť aj vrátiť späť.
Rozprávačka v knižke si skúša rôzne povolania – maliarka, prezidentka, kaderníčka, pilotka, kaskadérka – no, je to akčná žena. 🙂 Zakaždým sa posťažuje, aká náročná je to práca. Výborné je, že príbehy sú dostatočne realistické (až na hradného obra, ktorý sa prebudil pri natáčaní filmu), a pritom vtipné. Deti sa tak môžu aj celkom seriózne zamyslieť nad tým, že pozlátkové povolania (prezidentka, filmárka, kaskadérka) majú svoju odvrátenú stranu. Prezidentka sa cíti napríklad osamelo, pretože nemôže sama chodiť na ulicu medzi ľudí; maliarka sa musí vysporiadať so zákazkou, ktorá je jej proti srsti, ale za ktorú už zobrala zálohu.
Ešte viac ma potešilo, že autorka do inštrukcií vložila aj pár skutočne originálnych úloh na premýšľanie. Keďže prezidentka sa sťažuje, že jej limuzína v úzkych uličkách nevie manévrovať, deti pre ňu majú navrhnúť taký model, ktorý by sa mohol v zákrute ohnúť. Maliarka má namaľovať portrét muža s obrovským nosom tak, aby ho bolo na plátne poznať, ale aby nos nebolo vidieť!
Celá nahrávka je navyše celkom vtipná, inak by takto dobre nefungovala. Vďaka Radiobuchu som mala nerušené voľno aspoň na dve hodiny. Naša prváčka zatiaľ stihla asi polovicu kapitol. Potom prišla nadšene pochváliť túto originálnu dokresľovaciu knihu.
Celá audiočasť je voľne prístupná. Budete si však musieť dokúpiť zošit, do ktorého sa kreslí. Odporúčam malým školáčikom, ktorí už vedia všeličo kresliť a rozumejú češtine. Celú recenziu s ďalšími fotkami napíšem určite čoskoro, zatiaľ pridávam len odkaz na knižku na Martinuse.
VÝTVARNÉ AKTIVITY
Keďže na všetky krúžky sveta deti chodiť nemôžu a nejaké sme museli vyselektovať, ako prvý som vyradila výtvarný krúžok. Z knižiek ako Paper Zoo sa predsa výtvarné techniky naučia rovnako dobre. 🙂
Paper ZOO
V tejto konkrétnej knihe sa precvičujú koláže. Jej súčasťou je aj obálka s množstvom pestrofarebných papierov s rôznymi vzormi. Tie sa lepia na priložený biely papier a vložia pod jednu z desiatich šablón zvierat zo ZOO. Nie je to nič, čo by ste nevymysleli aj doma. Ale s touto knihou bude mať technika iste väčší úspech. 🙂
Podobne ako pri Fingerprint Activities a Sticker Shape Create, aj tu stačí deti trochu postrčiť, aby sa naučili novú techniku, a potom už ju samostatne používajú vo svojich kreáciách. Paper ZOO zoženiete na Martinuse.
Fingerprint Activities
Akákoľvek aktivita, ktorá spočíva v tom, že dieťa sa zababre od hlavy po päty, má úspech zaručený. Túto knihu máme doma už dosť dlho a zafungovala presne tak, ako som očakávala: poslúžila ako dobrá inšpirácia, od ktorej sa deti po pár dňoch odpútali a ďalej si vymýšľali svoje vlastné nápady. Podušky s farbou, do ktorej sa namáčajú prsty, nevyschli ani po dvoch rokoch. Viac tu.
Sticker Shape Create
Na tento zošit nedám dopustiť. Nedá sa ani spočítať, koľkokrát ma zachránil, keď som sa deťom nemohla venovať. Z nálepiek v základných geometrických tvaroch sa vyrábajú rôzne zvieratká, postavičky, rastlinky. Viac tu.
Dům za mlhou. Kniha, do které se musí kreslit!
Nie je to úplne zošit, pri ktorom vám dá dieťa na pol dňa pokoj – inštrukcie sú v češtine a malý výtvarník sa navyše potrebuje so svojimi výtvormi pravidelne pochváliť. Je tu však aj veľký priestor na samostatnú prácu. Jedna z najoriginálnejších, najprekladanejších a najoceňovanejších českých detských kníh. Recenzia tu.
NA PRECVIČENIE MOZGOVÝCH ZÁVITOV
Tangram pre deti
Tangram deťom ostentatívne podstrčím pred nos skoro vždy, keď potrebujem pracovať. Väčšinou zaberie. Viac tu.
Ariadnina nit
Doma už máme peknú kôpku bludiskových kníh. Po čase však aj nášmu bludiskovému maniakovi začali všetky pripadať na jedno kopyto. To však neplatí pre Ariadninu nit (preklad z poľštiny), kde sa autorovi podarilo dostať do bludísk príbehy z gréckych bájí! V závere je obrázkový slovník so všetkými kentaurami, chimérami a spol. plus krátky sumár najznámejších bájí. Grécke povesti sme s deťmi ešte nečítali, Ariadninu nit som im objednala len kvôli bludiskám. Ale hneď v prvý večer sme si museli príbehy o Odysseovi a ďalších hrdinoch nájsť na internete, lebo deti boli z ilustrácií v tejto knižke úplne nadšené. Na home office odporúčam kombináciu Ariadnina nit plus audioverzia gréckych bájí (dá sa nájsť na YouTube). Ariadnina nit vyšla aj v slovenčine, my ju máme z vydavateľstva Host v češtine. Viac napíšem čoskoro.
Tajomná príroda, Tajomné bludiská
Počítanie, sčítavanie a bludiská na nejaký čas zamestnajú aj menších drobcov. O Tajomnej prírode som písala tu, Tajomné bludiská sú veľmi podobné. Väčšinu úloh zvládnu aj škôlkari od štyroch-piatich rokov (bludiská, počítanie zvieratiek), ale so sčitovaním do sto si poradia len školáci. Ak máte doma obe tieto kategórie, zapojte ich do spolupráce. Okrem týchto dvoch slovartoviek autorke Agnese Baruzzi práve vyšla podobná searchandfindovka Nájdi ma v Grade.
NETRADIČNÉ AKTIVITY
Stela, Poznávej ptáčky, Můj dům
Aktivity z pracovných zošitov, ktoré vymysleli architektky na materskej z česko-slovenského vydavateľstva Pipasík, sú také komplexné a originálne, že si zaslúžia vlastnú kategóriu. Autorky úplne odignorovali trendy v tomto žánri, od základu ho prekopali a šli si úplne vlastnou cestou. So Stelou si môžete vyšiť súhvezdia priloženou fosforeskujúcou niťou (recenzia tu); v Můj dům si (okrem iného) postavíte parádny 3D model domu (recenzia tu). V Poznávej ptáčky si z priložených dielikov vytvoríte a ušijete vlastný atlas najznámejších vtáčikov (viac tu). Ideálne na home office, lebo veľkú časť úloh zvládnu deti aj bez pomoci. Maria Montessori by bola spokojná. 🙂
KNIHY BEZ SLOV
Hoci naša prváčka už čítať vie, zatiaľ si väčšinou čítame len spolu. Keď na to nemám čas, občas si deti z poličky vyberú knihy, ktoré si vedia obsluhovať aj samy.
Co se skrývá v lese
Je len málo kníh, ktoré spoľahlivo zabavia aj celkom malé deti. U nás takto zafungovala hostovka s farebnými lupami Co se skrývá v lese. Viac info a foto tu.
Vtáky našich lesov, Vtáky našich záhrad
Vtáky našich lesov a Vtáky našich záhrad (recenzia tu a tu) text majú, ale ani neviem, či sme ho niekedy prečítali celý. Hlavné je, že tieto knižky čvirikajú – a poriadne nahlas. Moje deti sa s nimi dokážu na chvíľu zabaviť, aj keď pokoj v dome si od týchto publikácií nesľubujte.
Apka Hravouka
Hravouku si odkladám na najkatastrofickejšie situácie a na cesty, keď so sebou náhodou nemáme nič na čítanie. Ale keby bolo najhoršie, túto krásnu náučnú apku deťom bez výčitiek svedomia povolím aj vtedy, keď potrebujem v pokoji pracovať. Viac tu.
Jedna odpoveď na „AKO PREŽIŤ HOME OFFICE S DEŤMI“