MÔJ ZOŠIT MONTESSORI. 3/6 ROKOV (Marie Kirschner, Nicole Maubert) – recenzia

Značka Montessori sa zjavne dostáva do povedomia dnešných rodičov. Tento rok si to uvedomil Ikar, minulý rok Slovart vydal tri Montessori nálepkové knižky (recenzia čoskoro) a vydavateľstvo Svojtka naplno rozbehlo svoju sériu, v rámci ktorej vyšiel aj Môj zošit Montessori. Obálkou pripomína svoju predchodkyňu, skvelú úlohovú knižku Montessori aktivity pre deti (recenzia tu). Tešila som sa na ďalšiu nádielku netradičných úloh ako rozoberanie vtáčieho hniezda alebo aktivity na pochopenie abstraktných pojmov. Ale Môj zošit Montessori nie je pokračovaním tejto knihy, ponúka úplne iný typ úloh. Aj autorky sú iné – Marie Kirschner a Nicole Maubert.

Trojuholníky, palacinky a rozety

Táto úlohová knižka sa v prvom rade zameriava na grafomotorickú zručnosť. Začína sa kreslením tvarov – štvorec, kruh, trojuholník, obdĺžnik, kosoštvorec, rozeta. Doteraz som poznala len rosettskú dosku, človek sa učí celý život. V niekoľkých nasledujúcich cvičeniach sa deti učia vidieť v známych predmetoch geometrické tvary. Vianočný stromček sa skladá z trojuholníkov, palacinky a kolesá sú kruhy, okná obdĺžniky.

Prekladateľ nad zlato

Ďalšia časť je venovaná nácviku písania písaných písmen. Hneď pri písmene a som si všimla, že sú tu akési zvláštne obrázky: lietadlo, včela, aligátor a marhuľa. Aha, po francúzsky sa tieto slová povedia avion, abeille, alligator, abricot. To už dáva zmysel. Našťastie, prekladateľ robil, čo mohol, a väčšinou sa s takýmito problémami popasoval veľmi úspešne. Napríklad pri písmene m urobil z čučoriedok (po francúzsky myrtilles) misku čučoriedok. Jakubovi treba domaľovať mohutné modré fúzy (moustache). Pri písmene n sa z orechov stali náramné dobroty. Ani auto (voiture), ani bicykel (vélo), ani dedina (village) sa v slovenčine nezačínajú na v, ale prekladateľ si poradil výborne: „Klára je veselá. Vycestovala si na výlet, vysoko do vŕšku k veľkej veži. Vieš vrčať ako auto namaľované tu vyššie? Vyfarbi veselými farbami všetko, čo ti pripomína zvuk v.“

Jednu vec však prekladateľ ovplyvniť nemohol, a to tvar písmen. Na prvý pohľad je zrejmé, že sú „tučnejšie“ ako tie naše, a v niektorých prípadoch (t a najmä z) aj dosť odlišné. Na svojej stránke na to upozorňuje aj vydavateľstvo Svojtka. Stiahnuť sa tu dá aj metodická pomôcka, platné tvary slovenskej abecedy. Škoda, že sa francúzske tvary nedali nahradiť slovenskými priamo v knihe.

Po obrázkovej abecede nasleduje šesť strán úloh, kde deti do políčok dopĺňajú názvy predmetov na obrázkoch. V kapitole Čísla sa pod veľké číslice nalepuje príslušný počet nálepiek. V obrázkovej časti deti vyfarbujú, dokresľujú alebo vlepujú určený počet obrázkov. A je tu aj náznak sčítania – jablká z dvoch košíkov treba prekresliť na podnos. Koľko ich bude spolu?

V nasledujúcej časti sa precvičuje písanie rôznych jednoduchých tvarov – vlnoviek, štvorcov, trojuholníkov, kruhov. Potom sa už prechádza na číslice a písmená. Ako to pri týchto úlohách býva, bodkou je označený začiatok a šípkami smer.

V poslednej kapitole Príroda a zemepis sú obrázky najznámejších pamiatok na jednotlivých svetadieloch a zvieratá v rôznych klimatických pásmach, ale úlohy sú tu len dve. Zaujímavé sú realistické ilustrácie najbežnejších vtákov, kvetov, stromov, ich listov a plodov v závere knihy. Dajú sa využiť na rôzne vzdelávacie aktivity. Škoda, že tu nie je žiadny návod, ako s nimi pracovať.

Montessori prístup

Z úvodného videa je jasné, že Montessori pedagogika sa výrazne prejavila aj v grafickej úprave. Podľa týchto zásad má dieťa postupovať nerušene. Takže tu nie je nič, čo by ho mohlo rozptyľovať – ani farby. Obrázky sú veľmi jednoduché a na každej dvojstrane je väčšinou len jedna, maximálne dve úlohy; pritom je to formát A4. Dieťa sa tak prirodzene učí koncentrovať. Knižky z tejto série idú proti prúdu a proti trendu využiť každý centimeter štvorcový, krikľavé farby, všelijaké hviezdičky a trblietky. Napriek tomu nie sú nudné, naša predškoláčka si ich veľmi obľúbila (hlavne Montessori aktivity pre deti). Navyše, sú tu aj nálepky a knižka často sama vyzýva deti, aby si obrázky po splnení úlohy vyfarbili. Na bielom podklade sa velikánske číslice a písmená naozaj vynímajú a myslím si, že to má aj silný mnemotechnický efekt. Mnohé z nich sa mi tak vryli do pamäti, že si ich viem presne vybaviť aj s obrázkom.

Aj výber tém je silne poznačený Montessori prístupom. Sú tu len predmety a situácie, s ktorými sa každodenne stretávajú všetky deti: jedlo, dopravné prostriedky, telo, oblečenie, hry, zvieratá, rastliny a prírodné javy. Napríklad v jednej z číselných úloh treba obkresliť svoje ruky a spočítať prsty na nich. Nie sú tu žiadne rozprávkové motívy ani umelé delenie sveta na „dievčenský“ a „chlapčenský“.

Komu je kniha Môj zošit Montessori určená

Asi každé dieťa v škôlkarskom veku si v tejto knihe nájde niečo pre seba. Tie jednoduchšie úlohy zvládnu aj trojroční; väčšina úloh je však skôr pre 4  6 ročných.

Kniha Môj zošit Montessori vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Svojtka&Co. Má 184 strán a rozmer 232×271 mm.

Ak vás táto recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.