Vydavateľstvo Svojtka sa špecializuje na populárno-náučnú literatúru pre deti. Neviem sa ani len dopočítať, koľko detských kníh o ľudskom tele vydali v roku 2017 a 2018. Je ťažké zorientovať sa v takej širokej ponuke, takže na tomto blogu predstavím tie, ktoré sú podľa mňa najlepšie.
U nás doma je ľudská biológia mimoriadne obľúbená téma. Štuplíček, hoci ešte mnohému nerozumie, si stále pýta knižky „o telíčku.“ Začínali sme so zábavnou knihou Ľudské telo s veľkým plastovým elastickým srdcom na obálke a pop-up obrázkami vo vnútri. Detváky boli nadšené najmä zo srdca, kmásali ho, naťahovali, ale zázrakom vydržalo už šesť rokov. Bohužiaľ, tento titul od Svojtky sa už nepredáva, takže ako prvé (druhé) čítanie o tele odporúčam Život na Zemi. Ľudské telo (od troch alebo štyroch rokov).
Keď sa už deti o funkcii pľúc či srdca načítali dosť, treba postúpiť o úroveň vyššie. Momentálne uvažujem o kúpe tohto modelu vnútorných orgánov. Jeden menší už doma máme a, zázrakom, aj všetky orgány v ňom. Aj preto deti vedia pomenovať a lokalizovať všetky hlavné orgány. Až na panvu, ktorú Štuplíček volá panvica, lebo nemám to srdce opraviť takú milú chybu. 🙂
Keď som si prelistovala 100 faktov, ktoré musíš vedieť. Ľudské telo, bolo mi jasné, že je to presne to, čo hľadáme – zaujímavo graficky spracovaná knižka plná pikošiek pre deti, ktoré už vedia, že telo sa skladá z buniek, na čo slúžia pľúca, srdce alebo tráviaca sústava.
Rozdelenie tém do 100 mikrokapitoliek znamená, že autori sa museli vzdať pokusu opísať, ako v tele všetko so všetkým súvisí. A to mi chýba vo všetkých detských knihách z tejto kategórie.
Cisterna slín a na čom sa udrží armáda
Kniha 100 faktov, ktoré musíš vedieť. Ľudské telo je niekedy viac populárna ako náučná: vlasy sú dosť pevné na to, aby sa po nich mohla vyšplhať armáda; krvné cievy majú dĺžku vyše 100 000 kilometrov; priemerný človek počas života prespí 23 rokov, vyprodukuje celú cisternu slín a chlpy v nose mu narastú do dĺžky 2 metre (ako to merali??). Pri niektorých zaujímavostiach chýba vysvetlenie, napríklad prečo je veľmi ťažké rukou písať číslo šesť a súčasne krúžiť nohou v smere hodinových ručičiek. Nevadí, aj tak to bola veľká zábava, keď sme doma všetci krúžili nohami ako tanečnice v Moulin Rouge a popri tom čmárali kostrbaté šestky.
Presne preto som si 100 faktov mimoriadne obľúbila – je to naozaj rodinné čítanie. V prvom rade je to vizuálne pútavá publikácia – šialene farebná a samý obrázok – takže si ju s veľkou obľubou pýta aj Štuplík (4 roky), hoci takýto zložitý text, samozrejme, dokáže vnímať len čiastočne. A zároveň je to veľká zábava aj pre nás, dospelých. Konečne si môžeme s deťmi čítať aj texty, z ktorých sa niečo nové dozvieme aj my. Hoci u nás deťom čítam väčšinou ja, do takéhoto čítania sa rád zapojí aj náš ocko, lebo ho nepovažuje za stratu svojho času.
Múmia s kérkou
Dozvedeli sme sa napríklad, že známa múmia Ötzi bola potetovaná a tieto tetovania pravdepodobne fungovali podobne ako čínska akupunktúra – ako liek proti bolesti. Stavím sa, že si moje deti, ktoré majú s tetovačkami viac skúseností ako slovenskí futbalisti, predstavili pravekého človeka na love mamutov s infantilným obrázkom na ruke 🙂 .
Šokujúca je tiež stránka o posmrtných reakciách mŕtveho tela – chlpy a vlasy sa zježia, nohy sa trasú v kŕčoch, baktérie nafukujú brucho a mŕtvy môže vydávať aj strašidelný zvuk. Asi takto vznikli príbehy o zombíkoch a upíroch.
Prečo sa treba merať ráno a prečo majú starí ľudia veľké uši
Nie všetky fakty sú podobne šokujúce, ale často sú aj známe informácie podané v nových súvislostiach. V ústach päťročných detí môže v jednej chvíli byť až 52 zubov – mliečne plus trvalé, ktoré čakajú na prerezanie. Gravitácia deformuje naše telo – naťahuje uši nadol a stavce v chrbtici k sebe. Preto sa uši s vekom zväčšujú, aj keď človek už nerastie. Preto sa telo v priebehu dňa scvrkáva a najdlhšie je ráno, po odpočinku vo vodorovnej polohe. Rozmýšľali ste niekedy nad paradoxom, že žalúdok si bez problémov poradí s držkovou polievkou, ale sám seba nestrávi? Je to kvôli tomu, že je obalený hlienom. Žalúdočný vred je práve poškodenie steny žalúdka kyselinou v dôsledku chýbajúceho hlienu.
Ako sme kýchali po japonsky
Deti zaujala informácia, že naši ochlpení predkovia na odstrašenie predátorov zježili srsť. Pozostatkom tejto reakcie je dnes už celkom zbytočná husia koža. Detváky sa tiež čudovali, že kýchanie, hoci je to reflex, je čiastočne ovplyvnené kultúrou. V Anglicku sa kýcha atchoo, v Rusku apčchí, v Taliansku ecci, vo Filipínach ha-čing a v Japonsku hakušon. Keď sme si knižku prvýkrát čítali, boli sme chorí, takže to bola veľká zábava. Chvíľu sa kýchalo po rusky, potom zase po anglicky a došlo aj na japončinu 🙂 .
Možno sme boli chorí aj kvôli tomu, že toľko ľudí v mojom okolí verí hlúpemu mýtu o tom, že číre sople nie sú nákazlivé (to platí iba pri alergii) alebo o neprenosnej chorobe z „prechladnutia“. Preto ma potešilo, že text má aj takúto osvetovú funkciu: človek nemôže ochorieť iba z chladu, hoci, samozrejme, v zime sa vírusom a baktériám v tele darí lepšie.
Bonus
Skvelým bonusom sú internetové linky v angličtine na konci knihy. Ja som ich takmer prehliadla a bola by to veľká škoda. Nájdete tu napríklad optické ilúzie.
Komu je kniha 100 faktov, ktoré musíš vedieť. Ľudské telo určená
Deťom od 5 rokov, ktoré už prelúskali aspoň dve knihy s touto témou. Keďže výklad ide trochu viac do hĺbky, narába sa tu s vysokými číslami aj s pojmami ako percentá, gravitácia, gény a predpokladá sa, že čitatelia sa s nimi už stretli. Text je plný zaujímavostí, ktoré prekvapia aj priemerne vzdelaného dospelého, kategória YA by sa však asi urazila kvôli pasážam, kde sa vysvetľujú banálne veci ako bunky, chemické prvky a podobne. Do 13 rokov však touto knihou určite nič nepokazíte.
Myslím si, že je to vhodný darček aj pre deti, ktoré biológia v škole príliš nechytila. Ak ich nezaujme 100 faktov, ktoré musíš vedieť, potom je tento predmet pre ne asi naozaj stratený 🙂 .
Kniha 100 faktov, ktoré musíš vedieť. Ľudské telo vyšla v roku 2017 vo vydavateľstve Svojtka&Co. Má 128 strán a rozmer 170×240 mm. Kúpiť si ju môžete tu.
Jedna odpoveď na „100 FAKTOV, KTORÉ MUSÍŠ VEDIEŤ. ĽUDSKÉ TELO – recenzia“