DETSKÉ KNIHY O BÁBÄTKÁCH

Tu je môj výber knižiek pre tretí týždeň prečítaného leta 2019.

Knižka o pocitoch

Moja najobľúbenejšia scéna z knihy: do rodiny pribudne malé bábätko a starší braček, frustrovaný, že sa mu mama nevenuje tak ako dovtedy, prinesie rodičom krabicu. Aby sestričku poslali tam, odkiaľ prišla. Celkom mi to pripomenulo, ako naše staršie dieťa raz hystericky kričalo, aby sme to mladšie zahodili do koša. V rodine z Knižky o pocitoch sa zaručene spoznáte aj vy. Skutočné, neprikrášlené situácie, vysvetlenie toho, ako emócie fyzicky prežívame a ako vznikajú, dôraz na to, že negatívne emócie sú normálne, ale treba ich vedieť pochopiť… bábätká nebábätká, túto knihu potrebujete mať doma. Moju oslavnú, ale úprimnú recenziu nájdete tu.

Ema a ružová veľryba

Krásne ilustrovaná, dobrodružná, mierne náučná, trochu výchovná, kompozične premyslená. Taká je Ema a ružová veľryba, ktorá vyšla aj v češtine. Viac som napísala a nafotila v recenzii pre web Prečítaného leta. Nové články odo mňa tam nájdete vždy v stredu.

Vlkovi tě nedám

Niektoré deti sa súrodenca nevedia dočkať (ako dievčatko v knižke Ema a ružová veľryba), iné naňho žiarlia ešte predtým, ako sa narodí. Táto kniha vyšla len v češtine, ale ak čakáte prírastok a starší súrodenec s tým nie je celkom zmierený, veľmi odporúčam. Citlivo, empaticky a sympaticky napísané. V Martinuse ju teraz kúpite za absolútne smiešnu sumu.

Cesta na svet

Keď sa budete rozprávať o bábätkách, možno padne aj otázka, ako vznikajú 🙂 Myslím si, že o tejto téme by sa malo s deťmi debatovať ešte predtým, ako sa okolo nej začne vznášať aura niečoho zakázaného, niečoho, o čom sa nehovorí, len šušká, za čo sa hanbí. A rozhodne ešte predtým, ako ich do témy zasvätia podobne zmätení rovesníci. Podľa môjho odhadu najneskôr do siedmich-ôsmich narodenín.

Neviem si ani predstaviť, čo by som robila, keby táto knižka nevyšla. Je to jediná kniha sexuálnej výchovy pre malé deti, ktorá je vecná, dostatočne informatívna a ešte aj zaujímavo ilustrovaná. Prvé vydanie z vydavateľstva O.K.O. sa rozpredalo hneď, reedíciu už vydala autorka pod svojou vlastnou značkou EJ Publishing. Jankine dieťa sa na to, odkiaľ sa bábätká berú, začalo pýtať už v štyroch rokoch, preto je aj v knižke uvedené, že je určená deťom od štyroch rokov. Podľa mňa je však pre takéto malé deti príliš detailná, odporúčam trošičku starším, asi od šesť rokov.

Proč krokodýl dělá vlny

Ak na to vysvetľovanie radšej pôjdete cez zvieratá, odporúčam NÁDHERNÚ obrázkovú knihu Proč krokodýl dělá vlny. O lásce mezi zvířaty. Nájdete ju tu a čoskoro aj na tomto blogu. 🙂

Skôr než som prišla na svet

Ak sa vám do chúlostivého vysvetľovania nechce, môžete ísť na to celkom inak, cez vesmír. Prečítajte si ukážku. Knižka je už na internete vypredaná, pripravuje sa dotlač, ale v niektorých Martinusoch ju ešte majú.

Leonardo, kocúr z ulice

Leonardo vyvádza ako puberťák, ale narodil sa ako maličké bezbranné mláďatko, na ktoré zabudla aj vlastná mama. Mojim deťom sa knižka o nezbednom kocúrikovi veľmi páčila, aj zásluhou ilustrácií Martiny Matlovičovej (recenzia tu). Na knihu boli veľmi dobré ohlasy (vyšlo už druhé vydanie), a preto sa vydavateľstvo Trio Publishing rozhodlo vydať aj príbehy jeho sestričky od toho istého autora. Líza, mačka z Trojice však podľa mňa nie je ani zďaleka taká vtipná ako Leonardo.

Strom, ktorý dáva

Od bábätka až po starobu, strom sprevádza chlapca celým životom. A dáva, dáva, dáva a dáva. Vydržíte sa na to pozerať? Recenzia tu. Jednu z najznámejších detských kníh môžete čítať v rovine vzťahov (nekonečná obeta matky a nevďak dieťaťa) alebo ako enviro posolstvo.

Ak sa vám knižku nepodarí zohnať v knižnici (v kníhkupectvách je už vypredaná), pozrite si s deťmi aspoň animovaný film Muž, ktorý sadil stromy podľa známej poviedky Jeana Giona o tom, že „rodeniu“ stromov treba niekedy pomôcť. Tento Oskarom ocenený animák sa dá nájsť na internete.

Kniha džungle

Knihu džungle od Véronique Ovaldé a Laurenta Moreaua sme si čítali minulý týždeň. Až včera mi došlo, že aj Mauglí bol na začiatku príbehu bábätkom, takže sa výborne hodí na tento týždeň prečítaného leta. Textová časť je ako suché mäso bez šťavy – ako všetky prerozprávané skondenzované príbehy. Dobrodružstvo potrebuje priestor. Ale ilustrácie vám vyrazia dych. Veľmi sa teším, že na Slovensku máme vydavateľstvo Monokel (touto knihou debutovali), ktoré vydáva takéto poklady. Doma máme ďalšie tri knižky od Laurenta Moreaua (recenzia tu), jedna krajšia ako druhá.

Autor:

O detských knihách

Vždy som si myslela, že deti musia z disneyoviek jednoducho vyrásť. Nie je to tak. Obe moje deti odmalička hltali najlepšie a najkrajšie detské knihy. Často ich na moje prekvapenie najviac zaujali najväčšie umelecké úlety. Kvalitných kníh pre deti sa netreba báť, len ich treba v záplave hypermarketového gýča nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.