Moje deti milujú dinosaurov. Nie tak trochu milujú, ale MILUJÚ úplne najviac. Dinosaurov majú na teplákoch, tričkách, na vankúši, na kachličkách a vešiaku v kúpeľni; dvakrát sme ich mali aj na torte a pravidelne sa im o nich sníva. Akokoľvek je náš byt uprataný, vždy sa v každej miestnosti nachádzajú aspoň dva-tri plastové prehistorické exempláre. Každý deň na mňa vykuknú z tých najneočakávanejších miest – príborníka, topánok, opratej bielizne. Ale ak by si niekto myslel, že kniha o dinosauroch bude vhodný darček pre moje deti, mýlil by sa. Máme ich už príliš veľa.
Podobný problém som riešila nedávno. Mala som kúpiť darček na oslavu našej malej kamarátky Kiki, ktorá má rada vesmír. Som si istá, že doma majú už poriadnu zbierku knižiek o astronómii. Každá ďalšia by už len zavadzala. Vtedy som v kníhkupectve natrafila na Stelu a bolo rozhodnuté.
Nie je to totiž klasická kniha, ale sada, pomocou ktorej si dieťa môže fluorescenčnou niťou vyšiť súhvezdia. Okrem špeciálnej ihly s veľkým uchom a svietiacej nite obsahuje balenie aj hviezdnu mapu, kartičky jednotlivých súhvezdí a mikroknižku. Hoci obal je v češtine, knižka je preložená do slovenčiny. Úchvatné ilustrácie nečakajte, ale spoľahlivo sa naučíte vidieť v známych súhvezdiach postavy, podľa ktorých sú pomenované. O každom z nich je tu aj krátky príbeh. Napríklad Veľká medvedica (Veľký voz) je podľa gréckej mytológie zakliata princezná Kalistó, ktorú na zviera premenila nahnevaná Héra, manželka najvyššieho boha Dia. Bola to pomsta za to, že Kalistó s ním mala syna Arkada. Toho zase na malého medveďa premenil sám Zeus, keď chcel nevedomky zabiť vlastnú mamu.
Okrem toho sa v úvode vysvetľuje, prečo z 88 súhvezdí vidíme po celý rok na oblohe len sedem. Chlapec sedí a jeho sestrička sa vedľa neho točí – raz ho vidí, potom zase nie. Rovnako je to aj s hviezdami – niekedy ich nevidíme preto, lebo naša Zem sa otáča. Existuje však sedem cirkumpolárnych súhvezdí, ktoré z našej hemisféry vidíme celý čas, hoci ich miesto na oblohe sa mení.
Komu je kniha Stela. Vyšívání určená
Dievčatám a chlapcom (aj oni si potrebujú precvičiť jemnú motoriku!) od 5 rokov.
Myslím si, že deťom treba dať nebezpečné nástroje do rúk čo najskôr, aby z nich neskôr nemali prehnaný rešpekt. Moje deti začali krájať s ostrým nožom asi ako trojročné (pod dozorom), staršia dcéra šije ihlou asi od piatich rokov. Ušila si vlastnú tašku, hračku a niekoľko naozaj vydarených outfitov pre bábiky. 🙂 Čo je oproti tomu pár pichnutí do prsta! 🙂
Ešte jedna praktická rada. Keď budete súhvezdia vyšívať, prišite si zozadu gombíky v mieste, kde sú dierky, je to tak jednoduchšie a ušetríte tak niť.
Aké veľké sú hviezdy
Pamätám sa, ako sa raz dávno naša slečna, vtedy ešte skoro bábätko, pri jedných starých hnedých drevených dverách spýtala, či za nimi býva naša babka s dedkom. Len preto, lebo staré hnedé drevené dvere majú aj oni. Babka s dedkom pritom bývajú na úplne inom konci Slovenska. Zo sveta vtedy poznala tak málo, že sa jej zdalo prirodzené, že sa týmito dverami dá prekročiť od jedných starých rodičov k druhým. Rôzne zázračné portály sú také obľúbené v sci-fi literatúre určite preto, lebo vychádzajú z detského myslenia.
Jasné, malé deti nemajú žiadnu predstavu o vzdialenostiach, ale s mojou predstavou o veľkosti hviezd to nebolo o nič lepšie. Až kým som si s úžasom pred rokmi nepozrela toto video, ktoré uvedie veci na pravú mierk(k)u. 🙂
Sadu Stela. Vyšívání vydalo vydavateľstvo Pipasik v roku 2019. Brožúra má 12 strán. Sada má rozmer 250×250 mm. Kúpiť si ju môžete v slovenčine na slovenskom Martinuse alebo v češtine na českom Martinuse.
6 odpovedí na „STELA. VYŠÍVÁNÍ – recenzia“